Zioła, czyli dary Natury

niedziela
19.11.2017 16:00

Zioła towarzyszą nam od zawsze, ale od kiedy przenieśliśmy się do miast, a medycyna została zdominowana przez chemię, wiedza na temat ziół ginie, a wraz z nią i ich znaczenie. Kiedyś w każdej chałupie wisiały zbierane na wiosnę i w lecie rośliny, które ususzone służyły za domową apteczkę. W kuchni stosowano przyprawy z okolicznych łąk i lasów. Mak na sen, krwawnik na krwawienie, kalina na kaszel, szalej na ból głowy. Mech najlepszy był z przydrożnego krzyża lub dziurawiec z miedzy.

Jaki to kwiat, do czego przydadzą się liście żywokostu, kiedy zbierać zioła i gdzie? Poznamy też wybrane zioła przez pryzmat wierzeń, legend i obyczajów.

Spotkanie poprowadzi Stefan Kłosiewicz, doktor farmakologii, pasjonat fotografii i ornitologii oraz autor książki „Złe ziele”, która niebawem pokaże się na półkach księgarń.
Warto więc wrócić trochę do korzeni, dosłownie i w przenośni, i zapoznać się z możliwościami, jakie daje nam Matka Natura.

Po wykładzie zapraszamy na film pt. Rośliny muraw kserotermicznych (reż. Bogusław Sępioł). Jest to obraz pokazujący murawy Wyżyny Małopolskiej. Większość przedstawionych w filmie gatunków roślin zajmuje miejsce w czerwonych księgach i listach, nie tylko Polski.

WSTĘP WOLNY
rezerwacja miejsc:
http://przygoda.akcjalokalna.org/sample-page/rezerwacje/

MIEJSCE:
Państwomiasto, ul. Andersa 29, Warszawa

www.prostaprzygoda.pl

Organizator:
Fundacja LAS
Partnerzy:
Nikon
Państwomiasto
Bracia Chart

Zioła, czyli dary Natury

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz