Z ziemi obcej do Polski – powrót, czy kolejna migracja?

wtorek
21.11.2017 18:00
Zapraszamy na kolejne z spotkanie z cyklu „Rozmowy o różnorodności” z okazji 10-lecia Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS)! Tym razem porozmawiamy o doświadczeniach i sytuacji osób, które powracają do Polski z migracji.

Czy powrót do Polski po dłuższym pobycie za granicą to powrót „do domu”, czy może spotkanie z nową rzeczywistością, którą trzeba poznać i oswoić? Z jakimi wyzwaniami mierzą się osoby powracające z emigracji – dorosłe oraz dzieci? Co daje doświadczenie migracji i powrotu? Jak doświadczenie migracji zmienia perspektywę i jak wpływa na sposób funkcjonowania (ponownie) w Polsce?

Swoją wiedzą i doświadczeniami podzielą się zaproszone gościnie, będzie także przestrzeń do wspólnej dyskusji.

Zapraszamy!

W spotkaniu wezmą udział m.in.:

Katarzyna Tu: współzałożycielka Grupy Powroty – grupa dla powracających do kraju, koordynatorka projektu „(Z) Powrotem w Polsce”, była prezes stowarzyszenia International Women’s Association w Tajchung. Mieszkała przez 13 lat na Tajwanie i przez 10 lat w USA, gdzie pracowała jako menadżerka programów biznesowych w Krieble Institute w Waszyngtonie. Obecnie angażuje się m.in. jako asystentka między kulturowa (władająca językiem chińskim) w Szkole Podstawowej w Mrokowie pod Warszawą. Prywatnie żona Tajwańczyka oraz matka dwóch wielokulturowych nastolatków.

Paulina Szydłowska: doktorantka w Instytucie Psychologii UJ, członkini zespołu badawczego oraz współautorka raportu w ramach projektu pt. „Niełatwe powroty do domu? Badanie funkcjonowania dzieci i młodzieży powracających z emigracji”. Pracuje w Laboratorium Psychologii Rozwoju Małego Dziecka działającym przy Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Magdalena Szmyd-Skórczewska: nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie, przyjmującej zarówno dzieci powracające z migracji, jak i cudzoziemskie. W latach 2001-2004 mieszkała wraz z rodziną w USA. W tym czasie pracowała w polskiej szkole sobotniej i była wolontariuszką w amerykańskiej szkole podstawowej. Autorka kilku artykułów o dobrych praktykach w amerykańskiej szkole, opublikowanych w czasopismach „Nauczanie Początkowe”, „Edukacja i dialog” oraz w „Charakterach”.

Martyna Skórczewska: magistrantka na Wydziale Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie (specjalizacja: wspieranie rozwoju i kształcenia). Jako dziecko przez trzy lata uczęszczała do szkoły podstawowej (w tym w pierwszym roku nauki do klasy przygotowawczej) w Houston, w Teksasie. Jako wolontariuszka pracowała z dziećmi cudzoziemskimi w Lublinie, pomagając im w adaptacji do polskich warunków i przygotowaniu do nauki w polskiej szkole w ramach projektów realizowanych przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi”.

Więcej infromacji na stronie internetowej: http://ffrs.org.pl/21-11-2017-powrotowy/

Wydarzenie odbywa się pod patronatem British Council Polska(www.britishcouncil.pl) oraz Przedstawicielstwa Komisja Europejska w Polsce w Polsce. Spotkanie jest możliwe dzięki wsparciu finansowemuAllianz Kulturstiftung.

Z ziemi obcej do Polski – powrót, czy kolejna migracja?

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz