Z szacunkiem i delikatnością, czyli jak? Katolik wobec homoseksualizmu

czwartek
17.11.2016 19:00

Warszawski Klub „Tygodnika Powszechnego” zaparsza na spotkanie

Z szacunkiem i delikatnością, czyli jak? Katolik wobec homoseksualizmu

które odbędzie się 17 listopada o godzinie 19:00

 

„Dialog winien prowadzić albo do wzajemnego zrozumienia, a więc do wzajemnej tolerancji (wersja minimum), albo do znalezienia sposobu na współdziałanie mimo różnic, a więc kompromisu (wersja maksimum)”- powiedział Jerzy Sosnowski  na debacie „Czy potrafmy rozmawiać mimo różnic” na Kongresie Kultury w Warszawie.

Jak rozumiemy tolerancję wobec osoby homoseksualnej i co może oznaczać poszukiwanie kompromisu?

Czy potrafimy rozmawiać o homoseksualizmie w duchu dialogu i jak postrzegamy ten dialog w Kościele?

Jak jest postrzegany taki dialog z perspektywy osób homoseksualnych?

Jak mają się przejawiać szacunek i delikatność wobec kogoś, komu z góry nakreślamy granice jego postępowania?

Na ile jesteśmy otwarci na wysłuchanie drugiego człowieka, na zrozumienie jego potrzeb i możliwości, dylematów i oczekiwań?

Jak rozumiemy i przyjmujemy nauczanie Kościoła w kwestii homoseksualizmu w świetle rozwoju myśli społecznej i wiedzy naukowej?

Jak pogodzić wybory człowieka z nauką o wolności i prymacie sumienia?

 

Ale na pewno oczekuję – szczególnie od Kościoła w Polsce – zdecydowanego pogłębienia myśli o wolności i prymacie sumienia – czyli czegoś, co stanowczym, ale niknącym głosem powiedział niegdyś o. Ludwik Wiśniewski.

….

I że mam prawo szukać swojej drogi w Kościele, który jest mi potrzebny do zbawienia i któremu jestem potrzebny ja sam.

….

Proszę mi podpowiedzieć – czego ja mogę oczekiwać od Kościoła?…

Ja po prostu chciałbym w nim być. Brakuje mi bardzo tej wspólnoty.

 

Oczekuję zrozumienia, że droga, którą wybrałem, jest moją własną drogą. I że mam prawo nią iść i jednocześnie być blisko Boga. I że wcale nie jestem w tym gorszy od innych wierzących.

 

Jaka jest nasza rola, ludzi wspólnoty Kościoła, w tych poszukiwaniach i wobec tych potrzeb?

 

Udział weznmą

  1. Marek Blaza SJ- doktor nauk teologicznych. Wykłada teologię ekumeniczną i dogmatyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym, sekcja św. Andrzeja Boboli Collegium Bobolanum w Warszawie, na Katolickim Uniwersytecie Ukraińskim we Lwowie oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów z siedzibą w Krakowie. Autor licznych artykułów z dziedziny teologii i liturgii.

Cezary Gawryś – dziennikarz i publicysta. Ukończył filozofię na UW, teologię na UKSW, a także szkolenie z podstaw terapii systemowej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. W latach 1972-1976 redaktor w tygodniku „Literatura”, od 1976 w redakcji miesięcznika „Więź”, 1995-2001 redaktor naczelny. Autor m.in. zbiorów reportaży Ścieżki ocalenia, Ten Trzeci,  współautor (z Katarzyną Jabłońską) książek: Męska rozmowa. Chrześcijanie a homoseksualizm, Wyzywająca miłość oraz Między konfesjonałem a kozetką. 

Jacek Rudziński – z wykształcenia teolog i psycholog, z zawodu pracownik korporacji, z zamiłowania nałogowy taternik i równie nałogowy czytelnik. Założyciel Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Warszawie.

 

Poprowadzi:

Maria Rogaczewska– doktor socjologii, asystent naukowy w Instytucie Studiów Społecznych UW, członkini zespołu Centrum Wyzwań Społecznych ISS UW. Specjalizuje się w badaniach dotyczących roli Kościoła i religii w sferze publicznej, a także w badaniach przeznaczonych dla instytucji polityki społecznej i trzeciego sektora w Polsce. Współtworzyła wiele projektów (m.in. Kongres Obywatelski w Polsce, Projekt Społeczny 2012, członkini redakcji „Więzi”, Zespołu Laboratorium „Więzi” i stowarzyszenia Amicta Sole

Z szacunkiem i delikatnością, czyli jak? Katolik wobec homoseksualizmu

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz