Twierdza Warszawa – czas na zmiany!

czwartek
12.03.2015 18:30

Debata na temat zachowanego systemu carskich fortyfikacji w Warszawie.

Gdzie: Państwomiasto, ul. gen. Andersa 29

Kiedy: 12 marca, godz. 18:30-20:15

Goście: prof. Lech Królikowski – znawca Twierdzy, autor kilku publikacji na jej temat – m.in. „Twierdza Warszawa”; Stefan Fuglewicz – wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji, pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie; dr Katarzyna Pałubska – redaktor naukowa publikacji „Zespół XIX-wiecznych fortyfikacji Twierdza Warszawa”, dr Piotr Oleńczak – autor książki „Twierdza Warszawa”.

Tytuł debaty wcale nie jest przypadkowy – zabytkowy system XIX-wiecznych carskich fortyfikacji jest w Warszawie zupełnie zapomniany i od lat niszczeje. O dalszych losach Twierdzy dyskutuje się w wąskich kręgach, a jej temat jest pomijany w mediach i dyskursie publicznym. Niesłusznie – kulturowy, edukacyjny i rekreacyjny potencjał Twierdzy jest na tyle duży, że mógłby przynieść pożytek wszystkim mieszkańcom.

Postanowiliśmy – redakcja portalu „Polityka Warszawska” oraz klubokawiarnia „Państwomiasto” – wyjść temu naprzeciw i zaprosić Was na spotkanie, które chcielibyśmy, aby zostało zapamiętane jako pierwszy krok ku temu, by przywrócić miastu 300ha terenów zielonych, jakie oferują warszawskie forty.

Bez obaw – nie będziemy Was zanudzać suchym wykładem o tym, jak jest źle. Przedstawimy za to zwięzły rys historyczny i opowiemy o tym, jaki jest stan Twierdzy dziś. Nasi eksperci pokażą przykłady wzorcowej rekultywacji kilku stołecznych fortów i zastanowią, co dobrego można zrobić z pozostałymi. Wspólnie z Wami podyskutujemy, jaką rolę w mieście powinna odgrywać Twierdza.

Debata odbędzie się 12 marca (czwartek) o godz. 18.30. Sprawmy razem, by ta nieznana część naszego miasta – stała się jego integralnym, dostępnym dla wszystkich elementem. Do zobaczenia w Państwomiasto!

Dodatkowo, dwa dni później weźmiemy Was w teren i pokażemy oraz dokładnie przybliżymy jeden z warszawskich fortów. O wszelkich szczegółach poinformujemy już wkrótce!

Twierdza Warszawa – czas na zmiany!

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz