Studio Europa || Socmodernizm w architekturze

wtorek
24.03.2015 19:00

Podczas dyskusji „Socmodernizm w architekturze”, która odbędzie się w ramach czwartej odsłony cyklu „Studio Europa”, Max Cegielski, dziennikarz, prowadzący „Halę odlotów” w TVP Kultura, wraz z zaproszonymi gośćmi: Filipem Springerem, Michałem Krasuckim, Łukaszem Galuskiem i Michałem Wiśniewskim będą dyskutować o powojennej architekturze krajów bloku wschodniego.

24 marca, wtorek, godz. 19.00

Katowicki „Spodek” i warszawska Rotunda to symbole powojennego modernizmu w Polsce. O czechosłowackich, jugosłowiańskich, rumuńskich czy węgierskich perłach ówczesnej architektury wiemy znacznie mniej. Po raz pierwszy w Polsce wybitni krytycy architektury, architekci i urbaniści tak szeroko przyglądają się fenomenowi socmodernizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Najnowszy numer kwartalnika „Herito” – „Socmodernizm w architekturze” – przynosi spojrzenie bez uprzedzeń na pejzaż architektoniczny dawnych demoludów. Do zerwania ze stereotypem „stylu blokowisk” potrzebny był dystans. Architektura późnego modernizmu w ostatnich latach stała się atrakcyjnym tematem, ale tym razem remanent sięgnął przede wszystkim poza granice kraju. Z tekstów „Herito” wyłania się interesujący obraz niezwykłych twórców, którzy w czasie, gdy styl międzynarodowy był w pełni rozwkitu, trzymali się własnej drogi. Byli antysystemowi, nie poddali się ani doktrynie politycznej, ani architektonicznej. Mimo ogromnej skali wojennych zniszczeń i konieczności budowania od zera, stali się architektami ciągłości. Z takim oparciem rozwinęli swój oryginalny język architektury, a dziś wiele ich dzieł uznaje się za ikony.

Filip Springer – reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Regularnie publikuje w tygodniku „Polityka”. Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Autor książek: „Miedzianka. Historia znikania”, „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL”, „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”.

Michał Krasucki – zastępca dyrektora w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków, absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, później doktorant w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się architekturą polską XIX i XX wieku. Jest autorem wielu publikacji o historii architektury warszawskiej, m.in. „Warszawskiego dziedzictwa postindustrialnego” i wydawnictwa „Żol. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza”.

Łukasz Galusek – architekt i redaktor prowadzący kwartalnika „Herito”. Zajmuje się fenomenem przestrzeni kulturowej Europy Środkowej i Wschodniej. Pracuje w Międzynarodowym Centrum Kultury.

Michał Wiśniewski – absolwent historii sztuki i architektury, interesuje się związkami architektury nowoczesnej i polityki. Pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Stypendysta Fulbrighta. Członek zarządu fundacji Instytut Architektury.
______________________________________________

Dwujęzyczny, polsko-angielski Kwartalnik Herito, wydawany jest od 2010 roku przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Zapraszani do współpracy autorzy to polscy i zagraniczni specjaliści związani z tematyką aktualnego numeru. Pismo skupia się na tematyce kultury, sztuki, nauk społecznych oraz dziedzictwa kulturowego. Tworzy unikalną przestrzeń do dyskusji na temat Europy Środkowo-Wschodniej. Zabiera wyraźny głos w kwestii tożsamości, współczesności i przyszłości krajów środkowoeuropejskich.
http://www.herito.pl/
______________________________________________

Studio Europa to cykl dyskusji organizowanych przez magazyn „Herito”. Goście spotkań prowadzonych przez Maxa Cegielskiego rozmawiać będą o najistotniejszych europejskich problemach kulturowych, a także politycznych i społecznych.

Celem Studia Europa jest stworzenie unikalnej przestrzeni do dyskusji na temat Europy Środkowo-Wschodniej

Partner wydarzenia: Centrum Architektury

Studio Europa || Socmodernizm w architekturze

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz