Sasnal, Wielgosz: Państwo islamskie – kronika zapowiedzianego sukcesu [Czwartki Razem #2]

czwartek
11.02.2016 18:30

Drugie spotkanie z serii wykładów we współpracy z Le Monde Diplomatique – edycja polska. Zawsze w czwartki o 18:30 wpaństwomiasto, naprzemiennie tematyka ekonomiczna i międzynarodowa.

Odsłona 2: Sasnal i Wielgosz o Państwie islamskim

Latem 2014 r. świat dowiedział się o Państwie Islamskim. W ciągu kilku tygodni jedna z wielu zbrojnych grup wyrosłych na przedłużającym się konflikcie w Syrii zorganizowała błyskawiczną ofensywę zajmując znaczną część tego kraju, wkraczając na północno-zachodnie tereny sąsiedniego Iraku i stając u bram Bagdadu. Od tego czasu, mimo wielomiesięcznych bombardowań koalicji pod wodzą USA i zmniejszenia zajmowanego terytorium, Państwo Islamskie trwa, a inspirowane przez jego przywódców bojówki urządzają krwawe ataki w krajach sąsiednich, Afryce Północnej, a także w Europie. Jaka jest geneza samozwańczego kalifatu ze stolicą w syryjskiej Rakce? Dlaczego, mimo brutalnych represji wobec jeńców oraz ludności cywilnej, PI zyskało poparcie części ludności terenów ogarniętych wojną? Jakie są źródła ideologii i militarnych sukcesów dżihadystów? Jaka jest ekonomia polityczna i kontekst międzynarodowy PI?

Patrycja Sasnal – Doktor nauk politycznych, wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim, mgr stosunków międzynarodowych i arabistyki. Publikowała na temat polityki USA i Unii Europejskiej na Bliskim Wschodzie, wyzwaniach transformacji państw arabskich, konflikcie arabsko-izraelskim, m.in. w “Al-Ahram”, “LeMonde.fr”, “EUobserver”, “Polityce” i “Gazecie Wyborczej”.

Przemysław Wielgosz – Redaktor naczelny polskiego wydania miesięcznika „Le Monde diplomatique” oraz redaktor naczelny serii książkowych Biblioteka Le Monde diplomatique i Biblioteka alternatyw ekonomicznych.

Sasnal, Wielgosz: Państwo islamskie – kronika zapowiedzianego sukcesu [Czwartki Razem #2]

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz