„Rowerzyści a inni uczestnicy ruchu drogowego. Kiedy dogonimy zachód?”

wtorek
16.06.2015 15:30

(Nie)bezpieczny jak rowerzysta?

Według badań CBOS z 2013 roku Polacy wybierają jazdę na rowerze jako ulubioną formę aktywności sportowej (51%), co z łatwością można zaobserwować na ulicach. Jednak mimo inwestycji w infrastrukturę drogową realizowanych przez samorządy w cały kraju, wciąż pozostaje wiele do zrobienia w temacie zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Stowarzyszenie Zdrowy-Rower.pl postanowiło przyjrzeć się bliżej tej kwestii i przygotowało kampanię społeczną „150cm”.

W ramach inicjatywy na terenie całej Polski dystrybułowane będą naklejki na samochody, przypominające o zapewnieniu optymalnego odstępu (150 cm) podczas wyprzedzania rowerzystów. Do promocji idei kampanii zaangażował się również polski producent rowerów KROSS a także producent narzędzi TOPEX. Patnerem wydarzenia jest również klubokawiarnia Państwomiasto.

Tuż przed startem akcji zrealizowane zostało badanie wśród rowerzystów, którego wyniki pozwolą odpowiedzieć m.in. na pytania:

  • Po jakich szlakach komunikacyjnych najczęściej jeżdżą rowerzyści?
  • Czy zawsze zabezpieczają swój rower przed kradzieżą?
  • Czy czują się bezpieczni podczas jazdy po ulicy?
  • Czy doświadczyli niebezpiecznych zachowań ze strony kierowców samochodów?

Szczerze mówiąc wyniki badania zaskoczyły nas samych, z różnych względów. Raport z badania zawiera kompleksowe dane dotyczące czynników, które wpływają na bezpieczeństwo rowerzystów. Wyniki utwierdzają nas w przekonaniu, że nasza kampania społeczna – 150 cm dla rowerzysty – ma sens. I dlatego w tym roku zintensyfikujemy nasze działania, związane z dystrybucją naklejek i promocją kampanii  – mówi Adam Osuch, wiceprezes Stowarzyszenia Zdrowy-Rower.

Stowarzyszenie Zdrowy-Rower.pl zachęca do wzięcia udziału w debacie „Rowerzyści a inni uczestnicy ruchu drogowego. Kiedy dogonimy zachód?”, która odbędzie się 16 czerwca w klubie Państwmiasto, , ul. Generała Andersa 29 w Warszawie o 15:30. Zaprezentowany zostanie również kompletny raport z badań organizacji.

„Rowerzyści a inni uczestnicy ruchu drogowego. Kiedy dogonimy zachód?”

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz