Regulacje w służbie najsilniejszych: Praca i Podatki [Czwartki Razem #10]

czwartek
21.04.2016 18:30

Zapraszamy na kolejny z serii wykładów organizowanych we współpracy zLe Monde Diplomatique – edycja polska. Zawsze w czwartki o 18:30 wpaństwomiasto, naprzemiennie tematyka ekonomiczna i międzynarodowa.

Odsłona 10
Janyst: Regulacje w służbie najsilniejszych: Praca i Podatki

Obowiązujące regulacje pracy oraz prawo podatkowe w Polsce sprawiają, że w nieproporcjonalnym stopniu obciążone są podmioty słabsze na rynku. Uelastycznienie prawa pracy i brak stabilności dotykają najbardziej osoby o najsłabszej pozycji na rynku, pogarszając dodatkowo ich sytuację, szkodząc
mobilności i perspektywom zawodowym, a także bezpieczeństwu w wypadku wystąpienia ryzyka socjalnego. System podatkowy z kolei jest regresywny, co powoduje, że w Polsce redystrybucja ma „odwrócony” charakter – następuje od
biedniejszej części społeczeństwa do bogatszej.

Jakie czynniki wpłynęły na ukształtowanie takiego systemu? Jak różne regulacje pracy i podatków wpływają na tych najgorzej i tych najlepiej zarabiających? Czy model gospodarczy oparty na tych regulacjach można kontynuować?

Tomasz Janyst – prezes Zarządu Fundacji Kaleckiego, prawnik i bankowiec, doktorant na Wydziale Prawa i Administracji UW, współautor raportów Fundacji Kaleckiego „Regulacje w służbie najsilniejszych: Praca i Kapitał”, „Kapitał zagraniczny w Polsce: czy jesteśmy gospodarką poddostawcy?”, „Wyzwania rozwojowe Polski: Czy Plan Morawieckiego może im zaradzić?”

Regulacje w służbie najsilniejszych: Praca i Podatki [Czwartki Razem #10]

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz