Przegląd Kina Gruzińskiego „Gamardżoba kino”

niedziela
22.04.2018 15:30

Gamardżoba kino to filmowy przegląd historii, kultury oraz współczesnych problemów Gruzji, który powstał z inicjatywy studentów Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Działamy na zasadzie wolontariatu – w imię promocji gruzińskiej kultury. Chcemy uciec od stereotypów. Pokazać Gruzję inną niż widzą ją Polacy, którzy coraz chętniej tam podróżują. Druga edycja przeglądu odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2018 r. w Warszawie.

Łączy nas pasja do gruzińskiej kinematografii. Naszym celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności wybitnych produkcji gruzińskiego kina oraz przedstawienie bardziej złożonego obrazu Gruzji. Pokażemy filmy starsze i nowsze, aby dać widzom szansę poznania historii i teraźniejszości Gruzji.

Gamardżoba kino to nie tylko pokazy filmowe, ale także debaty i prelekcje z udziałem specjalistów zajmujących się Gruzją oraz filmem. W tym roku szykujemy dodatkowo muzyczną niespodziankę. Wkrótce przedstawimy harmonogram wydarzeń. Na wszystkie pokazy i wydarzenia – wstęp wolny.

Gamardżoba kino powstaje dzięki wsparciu Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, firmy 7 Senses Travel oraz Kindzmarauli Marani.

Program 24 kwietnia w Państwomiasto:

15:30 – 15:40 Pokaz filmu „Arbuz” (10 min)

Arbuz (საზამთრო, Watermelon), reż. Tato Kotetiszwili, 2012, etiuda szkolna (10 min)

Gdzieś na uboczu, z dala od miejskich arterii, mężczyzna rozkłada swoje stoisko z arbuzami. Nieliczni lokalni kierowcy przejeżdżają bez wzruszenia. Tylko turyści zatrzymują się, by zrobić sobie zdjęcie z osobliwą atrakcją. Taki biznes nie może być dochodowy, a jakby tego było mało, po drugiej stronie szutrowej drogi zjawia się konkurencja… Film przedstawia jeden dzień z życia sprzedawcy arbuzów.

15:40 – 16:05 Pokaz filmu „Andro” (25 min)

Andro (ანდრო), reż. Tornike Gogricziani, 2017, krótkometrażowy film fabularny (25 min)

W powojennej Gruzji bezrobotny architekt Andro stara się pomóc swojej rodzinie. Wypełnia samochód rupieciami znalezionymi w domu i wraz ze swoim synem Dato jedzie na handel do Turcji. Andro i Dato na granicy zabierają ze sobą tureckiego autostopowicza – Tanera. Od tej pory podróż ojca i syna zamienia się w komediową serię niefortunnych zdarzeń.

16:05 – 16:15 Przerwa

16:15 – 17:54 Pokaz filmu „Randki w ciemno” (1 h 39 min)

Randki w ciemno (Blind Dates, შემთხვევითი პაემნები), reż. Lewan Koguaszwili, 2013, film fabularny (1 h 35 min)

Bohaterem filmu jest Sandro, czterdziestoletni mężczyzna, który mieszka z nadopiekuńczymi rodzicami. Ci ciągle wypytują swojego syna o ślub, dzieci, rodzinę i usamodzielnienie się. Receptę dla Sandro znajduje Iwo, stary przyjaciel, który umawia go na randkę w ciemno, którą znajduje przez Internet. Spotkanie okazuje się niewypałem, ale los uśmiecha się do Sandro nad Morzem Czarnym, gdzie spędza wakacje z rodzicami. Tam poznaje Mananę. Niestety wychodzi na jaw, że kobieta ma męża – i to męża kryminalistę, który zaraz ma wyjść z więzienia.

17:54 – 18:00 Przerwa

18:00 – 19:35 Pokaz filmu „Panny młode” (1 h 35 min)

Panny młode (Brides, პატარძლები), reż. Tinatin Kadżriszwili, 2014, film fabularny (1 h 35 min)

Bohaterka filmu Nutsa jest krawcową. Samotnie wychowuje dwójkę dzieci, ponieważ ich ojciec – Goga – siedzi w więzieniu i spędzi tam najbliższe kilka lat. Nutsa decyduje się poślubić Gogę, ponieważ dzięki temu będzie mogła odwiedzać go raz w miesiącu. Ślub jest krótki, a najbliższa rodzina nie bierze w nim udziału. Kobieta jest coraz bardziej sfrustrowana krótkimi widzeniami i długą samotnością. Dodatkowo w jej życiu pojawia się inny mężczyzna.

19:35 – 21:00 Spotkanie z Ludwiką Włodek, Kają Puto i Bartłomiejem Krzysztanem

dr Ludwika Włodek – socjolożka, reporterka i publicystka. Wykłada w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje specjalizacją „Azja Środkowa”. Prowadzi zajęcia m.in. na temat sytuacji kobiet w Azji Środkowej, Afganistanie i Iranie. Autorka reportaży z Iranu, Afganistanu, Abchazji, Indii, Rosji i Azji Środkowej. W 2012 roku wydała książkę „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”, w 2014 „Wystarczy przejść przez rzekę”, a w 2017 „Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza”.

Kaja Puto – wiceprezeska zarządu Korporacji Ha!art. Z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka, studiowała w Krakowie, Berlinie i Tbilisi. Zajmuje się Europą Środkowo-Wschodnią, Kaukazem Południowym i tematyką migracyjną. Publikuje m.in. w „Dzienniku Opinii”, „Nowej Europie Wschodniej” i „Polityce”. Autorka licznych publikacji poświęconych kinu, m.in. gruzińskiemu.

Bartłomiej Krzysztan – zajmuje się pamięcią, tożsamością i polityką Kaukazu. Autor tekstów publicystycznych i naukowych o regionie. Mieszkał w Gruzji, szwenda się po postsowietach.

 

Na wszystkie pokazy i wydarzenia – wstęp wolny.

Przegląd Kina Gruzińskiego „Gamardżoba kino”

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz