PLAY TYPE #5

czwartek
29.10.2015 18:00

W ramach 5-go spotkania pokażemy film dokumentalny „Downtown 81” w reżyserii Edo Bertoglio (72min.)

“Downtown 81” to niezwykły film z czasów zanim Jean-Michel Basquiat został wchłonięty przez nowojorski świat sztuki i okrzyknięty pierwszym wielkim czarnoskórym artystą amerykańskiego pochodzenia. Reżyser poznał 19-letniego Basquiata, w momencie kiedy ten malował jeszcze grafitti i grał w kapeli rockowej. Fabuła pokazuje historię młodego artysty tuż po eksmisji z mieszkania, sprzedającego obrazy i włóczącego się po przedmieściach i klubach Nowego Jorku.
Bertoglio doskonale uchwycił ten moment, kiedy scena artystyczna Nowego Jorku (od narodzin rapu po sztukę z East Village) przechodziła swój najlepszy okres. W filmie została użyta również muzyka zespołu Gray, którego współtwórcą był Basquiat.
Film nie tylko obrazuje sylwetkę jednego z najzdolniejszych artystów XX wieku i rozkwit sztuki grafitti, ale przede wszystkim opowiada o jednym z najciekawszych okresów w kulturze amerykańskiej, tętniącej życiem w rytm muzyki hip-hop i new wave.

Naszym gościem będzie Grzegorz “Forin” Piwnicki, który przybliży temat wzajemnego przenikania się elementów kultury niszowej wśród różnych środowisk i możliwościach rozwoju jakie za tym stoją. Opowie o inspiracjach oraz łączeniu zamiłowania do graffiti w codziennej pracy.
http://www.forinstudio.com/
https://www.facebook.com/FORINONE

Grzegorz Piwnicki (1981), znany również jako Forin to autor ponad 120 okładek płytowych najbardziej popularnych w kraju wykonawców hiphopowych. Wielokrotnie nagradzany platynowymi i złotymi płytami, kilkukrotny laureat konkursów na najlepszą okładkę roku. Artysta wychodzący poza schemat określenia, czym zajmuje się grafik. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

PLAY TYPE #5

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz