PLAY TYPE #3

czwartek
27.08.2015 18:00

Podczas Comic Sans Video Party, goście będą uczestniczyć w pokazie krótkich filmów, klipów i kolaży, dzięki którym zrozumieją lepiej historię i charakter tego najbardziej znienawidzonego fontu na świecie. Poznają również możliwości użytkowania fontu, z punktu widzenia samego projektanta. Autorem wyboru materiału filmowego i wizualnego będzie Jakub Jezierski.

Comic Sans jest krojem pisma zaprojektowanym przez Vincenta Connara i po raz pierwszy wdrożonym przez firmę Microsoft w roku 1994 roku. Font ten został zaprojektowany w celu naśladowania pisma komiksowego, ma charakter niedbały i zazwyczaj jest używany w nieformalnych dokumentach. Krój został wprowadzony wraz z systemem Microsoft Windows 95. Jest używany w druku i komiksach internetowych zamiast pisma odręcznego, chociaż wielu twórców komiksów preferuje używanie standardowych fontów.

Zainstalowany na większości komputerów na całym świecie, Comic Sans jest cały czas w powszechnym użyciu. Już w ciągu paru lat jego użytkowania powstała liczna grupa przeciwników tej stylistyki, m.in. z powodu nieodpowiedniego zastosowania do danego kontekstu. Wśród przykładów znalazł się Holenderski pomnik wojenny, drukowane wskazówki dla ofiar gwałtu, strony internetowe z poradami prawnymi czy liczne CV. Niezadowolenie z bezmyślnego stosowania czcionki doprowadziło do zainicjowania kampanii przez dwóch grafików Indianapolis, Dave’a i Holly Combs, za pośrednictwem strony internetowej „Ban Comuc Sans „.

Pomimo już odruchowej dezawuacji Comic Sans ma również rzeszę fanów. W znanej z absurdu projektowania Holandii, dwóch DJ-ów radiowych Coen Swijnenberg i Sander Lantinga postanowili uczcić czcionkę poprzez stworzenie światoweho dnia Comic Sans, który odbywa się co roku w pierwszy piątek lipca.

Gościem 3-go już spotkania będzie Jakub Jezierski.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Specjalizuje się w projektowaniu prasowym, edytorskim i typografii. Stworzył makiety magazynów i tygodników takich jak: „Wprost”, „Exklusiv”, „Fashion Magazine”, „A4 Magazine” czy „Fluid”. Projekty te przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach projektowania prasowego. Oprócz współpracy z dużymi wydawnictwami, w swoim portfolio ma projekty dla wielu instytucji kulturalnych. Jest aktywnym członkiem i współzałożycielem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Uczy Podstaw Komunikacji Wizualnej na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.
Podczas projektowania, Jakub Jezierski kieruje się ciekawością materii, którą odkrywa poprzez zabawę gestem i rysunkiem. Analogowe podejście autora do projektowanych kompozycji sprawia, że nie są one idealne i tym samym stają się ciekawe i nieprzewidywalne.
http://jakubjezierski.com/

organizator: print control

partner: Bookoff

patroni medialni: STGU, F5, Aktivist, Notes na 6 Tygodni

PLAY TYPE #3

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz