PLAY TYPE #2

czwartek
16.07.2015 18:00

PLAYTYPE
Seria spotkań filmowych o tematyce typograficznej, graficznej i wydawniczej. W programie znajdą się filmy dokumentalne opowiadające historie wydawców, drukarzy, projektantów czcionek, jak również filmy artystyczne, teledyski i typograficzne kurioza. Projekcjom towarzyszą wystąpienia gości, którzy interpretują ruchome obrazy, opowiadają o własnych doświadczeniach i dzielą się prywatnymi znaleziskami.

W ramach 2-go wydarzenia zaprezentowany zostanie film dokumentalny Helvetica w reżyserii Garyego Hustwita (80″).
Helvetica to niezależny, pełnometrażowy film o typografii, projektowaniu graficznym i kulturze wizualnej w kontekście globalnym. Film opowiada o proliferacji tego słynnego kroju pisma i zarazem stara się odpowiedzieć na pytanie o wpływ typografii na nasze życie.
Reżyser eksploruje przestrzenie wielkich miast i podejmuje dyskusję z uznanymi twórcami na temat ich projektów oraz procesu twórczego. Film był kręcony w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Francji i Belgii. Wśród osób, z którymi przeprowadzono wywiady znalazły się najbardziej nowatorskie postaci ze świata designu: Erik Spiekermann, Matthew Carter, Massimo Vignelli, Wim Crouwel, Hermann Zapf, Neville Brody, Stefan Sagmeister, Michael Bierut, David Carson, Paula Scher, Jonathan Hoefler, Tobias Frere-Jones, Experimental Jetset, Michael C. Place, Norm, Alfred Hoffmann, Mike Parker, Bruno Steinert, Otmar Hoefer, Leslie Savan, Rick Poynor i Lars Müller.
Helvetica zachęca do uważnej obserwacji tysięcy słów, które otaczają nas na co dzień.
http://www.hustwit.com/category/helvetica/

Gościem spotkania będzie Mateusz Machalski (’89). Absolwent Wydziału Grafiki na warszawskim ASP (2009–2014). Kilkukrotny Stypendysta Ministra Kultury.
Zajmuje się głównie projektowaniem graficznym z naciskiem na identyfikację wizualną oraz projektowanie krojów pism. Dyrektor artystyczny magazynu „Warsawholic”. Współzałożyciel grupy produkcyjno-kreatywnej BORUTTA.
Podczas spotkania opowie m.in. o projektowaniu rodzin fontów i przybliży specyfikę pracy dla klientów korporacyjnych.
https://www.behance.net/MACHALSKI
http://www.myfonts.com/foundry/Borutta/

organizator: print control

partner: Ambasada Szwajcarii, Bookoff

patroni medialni: STGU, F5, Aktivist, Notes na 6 Tygodni

PLAY TYPE #2

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz