Poruszenia 2014

niedziela
23.03.2014 19:30

Zapraszamy na pokaz dwóch filmów mówiących o metodzie psychoterapii i samorozwoju – psychoterapii tańcem i ruchem! Pokaz filmów organizowany jest w ramach Poruszeń 2014.

Poruszenia (17-27 marca) to cykliczna impreza organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Tańcem i Ruchem od trzech lat, w kilku miastach Polski (m.in. Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Białymstoku). Celem Poruszeń jest promowanie wiedzy na temat psychoterapii tańcem i ruchem oraz stworzenie możliwości jej doświadczenia. Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać i dowiedzieć się, a także samodzielnie doświadczyć jak ruch, taniec i uważność na własne ciało mogą sprzyjać samorozwojowi oraz pracy z różnymi trudnościami.

W ramach Poruszeń odbywają się warsztaty rozwojowe dla dorosłych i dzieci, bezpłatne konsultacje do terapii, pokazy filmów i dyskusje.
Szczegóły na www.poruszenia.weebly.com

„Słuchając głosu ciała” (10′)
Film, wsparty finansowo przez Instytut Tańca i Muzyki, powstał dzięki pracy Członków i Członkiń Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem oraz osób, które swoim wizerunkiem i doświadczeniem wsparły promowanie tej metody psychoterapii. Celem filmu jest przedstawienie podstawowych założeń, jakimi kieruje się psychoterapia tańcem i ruchem jako metoda psychoterapeutyczna oraz zainicjowanie dyskusji na temat jej zastosowań. W filmie pojawiają się pacjenci, współpracownicy, pracodawcy psychoterapeutów, a także sami członkowie stowarzyszenia, którzy dzielą się doświadczeniami i wiedzą na temat tej metody psychoterapii. Metoda ta wykorzystuje dotyk jako jedno z narzędzi budowania relacji terapeutycznej. Dotyk jest istotną kwestią etyczną, narzędziem pracy i komunikacji, z którego należy korzystać w sposób uważny. Osoby występujące w filmie posiadają doświadczenie w tej metodzie pracy, więc pojawiający się dotyk jest w tym wypadku naturalny i bezpieczny. Zdarza się jednak, że dotyku nie stosuje się podczas sesji psychoterapii tańcem i ruchem. Zależy to od wielu czynników, ale przede wszystkim od woli klienta/pacjenta.
Koncepcja i koordynacja: Aleksandra Rayska, scenariusz i koordynacja produkcji: Aleksandra Capiga–Łochowicz, Marta Kawczyńska, Katarzyna Maja Molska, Aleksandra Rayska, zdjęcia i montaż: Piotr Sajkowski, muzyka: Krzysztof Łochowcz, edycja audio: Jakub Szydło.

„Breath Made Visible” (82′)
Uznawana za prekursorkę ruchu hipisowskiego, tancerka Anna Halprin, w swojej pracy odwoływała się przede wszystkim do źródeł tańca i jego pierwotnej aktywności witalnej. Interesowały ją struktura i dynamika ruchu, który mogła potem wykorzystać jako materiał choreograficzny. Taniec był dla niej celem samym w sobie, odrzucała przekonanie, że mogą zajmować się nim tylko profesjonaliści.

Pod koniec lat 40. XX wieku przeniosła się z Nowego Jorku – centrum tańca współczesnego – do San Francisco, gdzie działały jedynie trzy niewielkie zespoły taneczne. W 1955 roku założyła San Francisco Dancers’ Workshop, które stało się ważnym ośrodkiem edukacyjnym, przyciągającym takich artystów jak Trisha Brown, Yvonne Rainer czy John Cage. Anna chorowała na nowotwór. „Taniec z portretem”, metoda którą opracowała, pomógł jej w walce z chorobą. Dzięki swoim doświadczeniom podjęła się pracy tańcem i ruchem z osobami chorującymi onkologicznie. Pracowała także z osobami starszymi, stworzyła też formy tańca i rytuałów, które stosowała na całym świecie na grupowych warsztatach.

trailer filmu: http://www.youtube.com/watch?v=2KQnWkdgvsU

Film wyświetlany za zgodą producenta ZASFILM

Poruszenia 2014

PORUSZENIA to cykliczne spotkania organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Tańcem i Ruchem.

Celem jest promowanie wiedzy na temat psychoterapii tańcem i ruchem oraz stworzenie możliwości jej doświadczenia. Uczestnicy PORUSZEŃ mogą samodzielnie przekonać się, jak ruch, taniec oraz uważność na własne ciało mogą sprzyjać rozwojowi i pracy nad sobą. Co roku cykl wydarzeń obejmuje: warsztaty,  seminaria, bezpłatne konsultacje do terapii.  Dodatkowo w poprzednich latach odbyło się również kilka performanców, a także pokaz pierwszego polskiego filmu o psychoterapii tańcem i ruchem. W tym roku otwieramy się także na placówki chętne poznać metodę. Ponadto zaprosimy Państwa na spotkanie z autorkami najnowszych polskich książek o psychoterapii tańcem i ruchem.

Co ważne, w wydarzeniach, również w warsztatach, mogą wziąć udział osoby w każdym wieku, o różnym stopniu sprawności fizycznej i bez względu na umiejętności taneczne. Ważna jest otwartość na doświadczanie i pozwolenie sobie na ruch, który jest prawdziwy, a nie ładny.

W trakcie trwania Poruszeń 2014 odbywają się także bezpłatne konsultacje do psychoterapii indywidualnej i grupowej.

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz