Niepotrzebna Europa?

wtorek
28.06.2016 18:00

W nawiązaniu do referendum nad wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej chcielibyśmy przyjrzeć się roli stereotypów w dezintegracji projektu wspólnoty europejskiej.

Zapraszamy na ostatnie seminarium filmowe z cyklu: ● GOŚCIE, GOŚCIE 2: POLONIA, AMEKSYKA, LAMPEDUSA ●

▸ OGLĄDAMY: „Polak potrzebny od zaraz” (2007) Kena Loacha, jednego z najwybitniejszych brytyjskich reżyserów, dwukrotnego laureata Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes (2006 i 2016).
To opowieść o trzydziestoletniej Angie, uruchamiającej własną agencję pośrednictwa pracy dla migrantów z Europy Środkowej. Dramatyczne losy balansującej na granicy prawa bohaterki to opowieść o starciu etycznych ideałów z bezwzględną logiką rynku.

Czy w rzeczywistości rządzonej przez walkę o przetrwanie jest miejsce na kulturową wymianę, która mogłaby być podstawą wspólnej europejskiej tożsamości? Czy intensywna wymiana gospodarcza między starszymi i nowymi państwami członkowskimi mogła paradoksalnie zaowocować umocnieniem narodowych stereotypów? O tych zagadnieniach porozmawiamy w gronie badaczy społecznych i filmoznawców. Dyskusję poprowadzi Grzegorz Brzozowski, szef działu recenzji wizualnych w „Kulturze Liberalnej”.

▸ GOŚCIE: dr Joanna Fomina z Zespołu Studiów Europejskich IFIS PAN, dr Karolina Kosińska z Zakładu Antropologii Kultury, Filmu i Sztuki Audiowizualnej IS PAN

▸ GDZIE: Państwomiasto, ul. Andersa 29, Warszawa (przystanek Muranów/Muranowska; stacja metra Ratusz Arsenał/Dworzec Gdański).

▸ KIEDY: 208 czerwca, wtorek, godz. 18.00.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Seminarium organizowane jest we współpracy z Fundacją im. Róży Luksemburg.
Patronami wydarzenia są: Ośrodek Badań nad Migracjami UW i Radio Kampus.

Niepotrzebna Europa?

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz