Naród urojony? Migalski vs Ziemkiewicz!

środa
5.07.2017 18:00

Naród urojony? Migalski vs Ziemkiewicz!

Czy naród jest sztucznym konstruktem, czy jednak istnieje obiektywnie? O tym dyskutować będą dr Marek Migalski, politolog, komentator polityczny i, jak sam siebie przedstawia, emerytowany polityk, oraz red. Rafał Ziemkiewicz, pisarz, publicysta, współzałożyciel Stowarzyszenia Endecja.

Okazją do dyskusji jest książka Marka Migalskiego „Naród urojony” wydana w serii Biblioteka Liberté!.

Debatę poprowadzi red. Marcin Celiński (Liberté!).

W „Narodzie urojonym” autor zadaje pytania: „Jak doszło do tego, że ze wszystkich znanych wartości, naród ogniskuje chyba najwięcej emocji i, być może, pochłonął najwięcej ofiar w historii świata?”. A zaraz potem: „Dlaczego obecnie żyjemy w świecie narodów, choć przez całą prawie historię człowiek obchodził się bez nich?”.

Według prof. Agaty Bielik-Robson, „Migalski przedstawia polskiemu czytelnikowi bardzo kompetentną i niepozbawioną polemicznego pazura historię pojęcia ‚naród’ – jej najciekawszych momentów i jej patologii”. Już w tytule odnaleźć można odniesienie do słynnej pracy Richarda Dawkinsa: jak Dawkins w ‘Bogu urojonym’, tak Migalski po kolei mierzy się z historycznymi uzasadnieniami pojęcia narodu. Krytycznemu spojrzeniu nie opierają się ani rozgrywki sportowe, ani nawet telewizyjne prognozy pogody.

Zapraszamy na tę emocjonującą dyskusję w najbliższą środę, 5 lipca, na godzinę 18, do warszawskiej klubokawiarni państwomiasto przy ul. Andersa 29. Wstęp wolny.

Partnerem medialnym wydarzenia jest Wirtualna Polska.

Książka jest do nabycia m.in. w księgarni internetowej Liberté!: http://liberte.pl/nowa-ksiazka-w-e-sklepie-marek-migalski-narod-urojony/

Naród urojony? Migalski vs Ziemkiewicz!

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz