Mato Oput, czyli kiedy zmarli wołają za przelaną krew

piątek
20.10.2017 18:00

Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Błażycą, autorem książki „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy” oraz z Davidem Okullu, z ludu Aczoli na północy Ugandy, jednym z bohaterów książki, i świadkiem zbrodni dokonywanych przez rebelię Bożej Armii Oporu. Jak dziesięć lat po koszmarze wygląda życie na północy Ugandy, naznaczonej rebelią, rozpętaną przez samozwańczego proroka Josepha Kony’ego w imię… Dziesięciu Przykazań. I czym są dla społeczności Aczoli rytuały mato oput? Spotkanie odbędzie się w piątek 20 X o godz. 18.

film promujący książkę
https://www.youtube.com/watch?v=JINs_4tN86k&feature=youtu.be

filmik promujący budowę studni Razem dlaAfryki/SORUDEO
https://www.youtube.com/watch?v=RnW3WSvxVm4

FRAGMENTY

• (…) Najbardziej przerażającą części rytuału było użycie czaszki dziecka, które próbowało ucieczki. Następnie ciała nacierano mieszanką masła z orzechów moo yaa z kolorową ziemią paala. Tak namaszczony stawał się dzieckiem żołnierzem Bożej Armii Oporu.

• (…) Kony kazał pojmać tysiące osób i zabić ich w ciągu dwóch dni. Byliśmy psychicznie umęczeni. Wiesz, to strzelanie w głowę, albo przy użyciu pangi aby uszkodzić mózg… Do dziś ludzie boją się być razem z nami. Widząc nas mówią tylko: Kony. Kony…
Oyare Raymond,
uprowadzony przez Lord’s Resistance Army

• (…) Ja jestem ojcem siedzącym na tronie. Ja witam żywych i umarłych. Lecz ci co mają broń nie przyjmują mych słów. Gdyby je przyjęli, powiedzieliby: „Afrykańczycy, macie ojca pomiędzy wami!”. Ale oni mówią o mnie: „on jest szatanem”.
Severino Lukoya,
przywódca rebelii Holy Spirit Movement

• (…) Uderzyli mnie w w plecy. Upadłem. „Albo ją wykończysz, albo my ciebie!” Leżałem skulony na ziemi. Ból przeszył mi ciało. „Zabij, zabij, albo zabijemy ciebie!”. Bili mnie bez końca, aż z bólu krzyknąłem. „Ok, zrobię co chcecie, tylko mnie już nie bijcie”. Wziąłem pangę, a oni krzyczeli „Yeah! Yeah! Bądźmy tego świadkami…
Steven Kilama,
uprowadzony przez Lord’s Resistance Army

• (…) … i duchy zaczynały. Nie wiedziałeś co mówiły. A gdy już wszystko powiedziały, pozwalały mu powrócić. Wtedy stawał się ponownie zwykły, słaby. Pytaliśmy go, co duchy mu powiedziały. A on mówił, że mamy czynić to co mu nakazały, bo jeśli nie, to ludzie będą mieć problemy. On tak działał….
brygadier Kenneth Banya,
były doradca i prawa ręka Josepha Kony’ego

• Gulu jest obecnie dokładnie dziesięć lat po rozmowach pokojowych w Jubie. Wiele się zmieniło od czasu tej dzikiej, otwartej przemocy, która dziś jest ukryta. Generalna atmosfera teraz jest cicha, spokojna, rzeczy wydają się wszystkie OK, ale jak wejdziesz głębiej…

John Baptist Odama,
arcybiskup Gulu, lider rozmów pokojowych z LRA

• Te obrazy wciąż mam w pamięci. Widziałam jak wujkowi odcięli nogi i ręce. Czekali aż się wykrwawi. Była też szkoła podstawowa obok naszego domu. Ośmiu nauczycieli ugotowali żywcem, a ludziom z wioski kazali zjeść ciała. Wiesz, ci rebelianci to byli młodzi chłopcy..

Brenda Aliga
ocalona z masakry

więcej: www.krewaczoli.pl

Mato Oput, czyli kiedy zmarli wołają za przelaną krew

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz