Marci Shore: Nowoczesność jako źródło cierpień?

wtorek
19.07.2016 18:00

Warszawska grupa ds. polityki historycznej Partii Razem serdecznie zaprasza na otwarte spotkanie z prof. Marci Shore zatytułowane „Nowoczesność źródłem cierpień?”.

W nawiązaniu do ostatniej książki prof. Shore porozmawiamy na temat historii intelektualnej i doświadczenia komunizmu w Europie Środkowo – Wschodniej. Zastanowimy się jak tacy intelektualiści i działacze jak Edmund Husserl, Aleksander Wat, Roman Jakobson, Adolf i Jakub Bermanowie, Milan Kundera, Stefan Zweig, Vaclav Havel czy Adam Michnik traktowali ideologię komunistyczną i jak wpłynęła ona na ich losy. Dla wielu intelektualistów minionego stulecia przyjęła ona wręcz formę millenarystycznego kultu czy eschatologicznej wiary, ale czy na pewno? Czy wszyscy przedstawiciele różnych generacji przyjmowali ją bezkrytycznie, a jeśli nie, to w czym upatrywali szans na zmianę rzeczywistości?

Marci Shore – profesor Wydziału Historii na Uniwersytecie w Yale, badaczka dziejów Europy Środkowo – Wschodniej. Autorka książek „Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem”, „Smak popiołów”, „Nowoczesność jako źródło cierpień”, oraz szeregu artykułów poświęconych historii Polski w XX wieku. Tłumaczka książki Michała Głowińskiego pt. „Czarne sezony”. Obecnie pracuje nad problemem filozoficznych źródeł zaangażowania politycznego w Europie Środkowej.
Po spotkaniu udostępnimy pełne nagranie video.

Marci Shore: Nowoczesność jako źródło cierpień?

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz