Lechici: Skąd pochodzimy?

niedziela
22.10.2017 13:00

Skąd wzięli się Polacy?
Powstali ot tak, ex nihilo, jak za dotknięciem magicznej różdżki, w momencie chrztu Mieszka I?
Gdzie byli – i kim byli – wcześniej, skoro nie byli Polakami?
Czy istnieli przedchrześcijańscy władcy Polski?
Czy Słowianie stoczyli zwycięskie boje z legionami Cezara i armią Aleksandra Wielkiego?
Dlaczego nauczana w szkołach oficjalna wersja historii milczy na ten temat? Co znajduje się w archiwach Watykanu?

Pytań jest dużo, odpowiedzi – niewiele. Od kilku lat próbują je formułować historycy spoza głównego nurtu, krytykowani za nieprzestrzeganie akademickich metodologii i niedostatki warsztatowe. Jednak czy brak fachowego przygotowania to wystarczający powód do przekreślenia historii iprehistorii Wielkiej Lechii? A może to nadmierne przywiązanie do naukowego rygoryzmu nie pozwala dostrzec długo skrywanych faktów, które wreszcie wychodzą na światło dzienne? O czym świadczy rosnąca popularność badaczy nieakceptowanych w kręgach uniwersyteckich? Jakiej historii chcą i potrzebują Polacy?

Miejscem dyskusji, w której podejmiemy te kwestie, nieprzypadkowo będzie Jazdów. Historycznie to właśnie Jazdów jest jednym z najstarszych grodów na terenie obecnej Warszawy i Mazowsza. To tu w średniowieczu swój dwór mieli książęta mazowieccy. To tu nie raz ważyły się losy Polski i Polaków. Dlaczego w tak ważnym dla narodowej tradycji miejscu stoją dziś zbudowane w 1945, na żądanie ZSRR (!) domki fińskie (sic!)? Dlaczego skraj tego terenu obudowany został ambasadami obcych państw? Dlaczego Zamek Ujazdowski od lat służy jako przestrzeń prezentacji sztuki podważającej najwyższe polskie cnoty i wartości? Czy komuś zależy na zatarciu prawdziwej historii Jazdowa? Co Jazdów ma wspólnego z Jazydami? Zapraszamy na dyskusję w wyjątkowym miejscu na wyjątkowy temat.

Moderator spotkania:
Xawery Stańczyk – socjolog i antropolog kultury, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, laureat nagrody Narodowego Centrum Kultury za najlepszą rozprawę doktorską z dziedziny nauk o kulturze. Interesuje się historią kultury popularnej, zwłaszcza w jej niszowych i marginalnych przejawach. Autor dwóch tomów poetyckich, nominowany do nagrody literackiej Nike.

Debata z udziałem specjalistów
____
22.10 (niedziela)
13:00-14:00
Osiedle Jazdów
Państwomiasto na Trawie (3/12)
____

Lechici: Skąd pochodzimy?

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz