KONIEC ŚWIATA NA JAZDOWIE – 4. URODZINY PAŃSKIEJ SKÓRKI!

sobota
26.08.2017 15:00

Sierpień chyli się ku końcowi. A z nim – powoli – nadchodzi koniec lata. Do tego może jednak wcale nie dojść, bo alternatywni astronomowie i miłośnicy apokaliptycznych teorii spiskowych zapowiadają, że w ziemię uderzy wkrótce mroczna planeta Nibiru, kładąc kres dobru, pięknu i reprywatyzacji. A że do tego Pańska Skórka kończy cztery (!) lata, to powodów do fantastycznego spędzenia letniego wieczoru (i niedzielnego popołudnia!) mamy już aż nadto.

Dlatego w sobotę 26.08 serdecznie zapraszamy Was na nasze czwarte urodziny, które – podobnie jak pierwsze i trzecie – odbędą się w domku i ogrodzie „PM na trawie”, przy ul. Jazdów 3/12 – na terenie znanych i lubianych domków fińskich. Startujemy ok. 15:00 i warto być na czas, bo od razu ruszamy z bogatym programem merytorycznym (a następnie imprezowym)!

RAMOWY PROGRAM NAJLEPSZEJ IMPREZY TEGO LATA

(będzie aktualizowany, bo planujemy, że ulegnie zmianie, oczywiście – tfu! – dobrej, czyt. na plus):

Na dobry początek tygodnia Damian Grabiński z Fundacji Grupy PKP opowie o warszawskich dworcach Linii Średnicowej. Poznacie tajemnice Centralnego i niuanse wybitnej architektury Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Byliśmy na szkoleniu Damiana i prowadzonym przez niego spacerze i powiemy Wam jedno – ten gość o modernistycznych dworcach wie wszystko!

Kolejny temat merytorycznej części urodzin to kawa. A dokładnie nowofalowe kawiarnie. Dripy, aeropressy, cold brew i takie techniki, które pewnie poznamy dopiero w przyszłym roku. Na kawie zaś mało kto zna się tak jak Michał Sitarek, współzałożyciel „Czytelni” – jednego z najfajniejszych bielańskich lokali, a także inicjator Kawowej Mapy Warszawy i człowiek o nieposkromionej społecznej energii.

Warszawskie rzemiosło to nie tylko zakłady szewskie o pięćdziesięcioletniej tradycji. To także młodzi twórcy, którzy przywracają wiarę w szlachetną pracę ludzkich rąk. Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, w czasie którego porozmawiamy z reprezentantami Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze o projekcie „Warszawscy Rzemieślnicy”. Nie zabraknie też oczywiście samych bohaterów całego projektu. Zobaczycie, że warszawskie rzemiosło żyje i ma się dobrze, będziecie mieli okazję poznać ludzi o niezwykłej pasji i energii.

Spotkamy się też z kapitalnym pisarzem, dziennikarzem, publicystą i krytykiem literackim. Paweł Dunin-Wąsowicz jest autorem wydanego niedawno „Żoliborskiego przewodnika literackiego”. Czytamy tę książkę i obiecujemy recenzję wkrótce, ALE jest to pozycja tak niesamowicie bogata i pełna odniesień, że z pewnością sama recenzja nie wyczerpie tematu, lektura książki – choćby dogłębna – zapewne również. Mamy nadzieję, że rozmowa z Pawłem będzie okazją do poznania wyjątkowych i do tej pory ukrytych żoliborskich wątków – od poezji po komiks i science-fiction!

Kulminacyjnym punktem części merytorycznej będzie – jak co roku – wręczenie Różowych Przedmiotów Pożądania, czyli Nagród Pańskiej Skórki. Główne nagrody przyznaje Kapituła, ale w Plebiscycie Publiczności zgłosić nominację i wziąć udział w głosowaniu może każdy!

Nagrody Pańskiej Skórki 2017

 

Za płynne przejście od merytorycznej dyskusji do nieskrępowanej zabawy w zakamarkach ogrodu odpowiadać będzie Teatr Improwizacji Hulaj. Hulaje to niezłe hultaje! Mieliśmy okazję występować z nimi gościnnie i szczęki bolały nas (od śmiechu oczywiście) jeszcze przez kilka dni! Jeśli w zeszłym roku niektórzy z Was dosłownie tarzali się po trawie w rytm największych przebojów Muzycznych Chwil z Maćkiem i Krzyśkiem, to w tym roku obawiamy się o stan murawy po występie Hulaja!

W noc wprowadzą nas DJ-sety, przy których konsumpcja miło płynie, a noga sama tupie. Do tańca na trawie i podeście (dech niestety nie gwarantujemy) zagra Niejaki Pan Truścin (of 6T’s Club and Pańska Skórka fame), a także Bursztynek&Kasztanek, którzy wyznają maksymę „Inna dyskoteka jest możliwa”. Ta noc szybko się nie skończy!

Wspominaliśmy jednak, że tegoroczne urodziny będą dwudniowe. To prawda! W NIEDZIELĘ o 15:30 spotykamy się przed CSW, skąd nieoceniony tytan wiedzy o Warszawie, Grzegorz Mika, zabierze nas na spacer po Jazdowie i Skarpie. Tego nie można przegapić, a – jak mówi stare porzekadło – „na kaca najlepszy spaca”. Zapiszcie sobie więc w kajecikach, że w sobotę nie kończymy!

To w ogrodzie i okolicznych plenerach. ALE to nie wszystko!

STREFA WARSZAWSKA

Tak jak podczas naszych poprzednich urodzin, w domku będzie działać „Strefa warszawska” – jeszcze bogatsza niż ostatnio. Znów będziecie mogli zaopatrzyć się w najlepsze książki o Warszawie od Księgarni Radio-Telewizja oraz poznać projekty Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Ale zaszczyci nas także Muzeum Warszawy, a w różnych miejscach domku natkniecie się także na wyjątkowej urody warszawskie prace Kaczi, którą trochę na wyrost pozwalamy sobie nazwać pańskoskórkowym odkryciem. Kaczi obiecała coś narysować specjalnie dla nas – oto piękna Żyrafa (na końcu wpisu), na zawsze w naszych sercach, mentalnie wciąż przy Górczewskiej! :)

Jeśli wybieracie się na nasze urodziny na rowerze to zastanówcie się też, czy nie potrzebuje lekkiego serwisu albo tuningu – w ogrodzie spotkacie pop-upowy serwis WWR – Warszawskiego Warsztatu Rowerowego, który dmuchnie w oponkę albo łańcuch naoliwi elegancko!

 

TYLE DLA DUCHA. A CO DLA CIAŁA?

No więc przede wszystkim rozglądajcie się uważnie po okolicy domku – znajdziecie tam foodtrucki: dobrze Wam znaną z poprzednich urodzin Sokowirówkę oraz Pąki Smaków, wyznające zasadę: „Samymi roślinami żyje człowiek”.

Na porządnych urodzinach nie powinno też zabraknąć napojów chłodzących – solidny zapas piwa Grolsch dla naszych gości dostarczy Kompania Piwowarska, a my zatroszczymy się o optymalną temperaturę do ich (odpowiedzialnego) picia. To piwo – jeśli nie wiecie – również ma elegancki warszawski kontekst. Grolsch sponsoruje bowiem mural poświęcony tyrmandowskiemu „Złemu”, którego przygotowaniem zajmuje się Stacja Muranów (którą nieustająco pozdrawiamy!).

No i wreszcie strawa prosta, ale zdrowa i pyszna, w konwencji DIY :) Ponownie jak rok temu wśród Partnerów naszych urodzin znalazła się Piekarnia Piwoński, której tradycyjne pieczywo na zakwasie jemy na tony i zachęcamy Was do tego samego! Wesprze nas także Polsoja, która obiecała dostarczyć swoje doskonałe pasty, aby było czym chleb posmarować.

Na koniec warto jeszcze dodać, że nasze urodziny zbiegają się w czasie z „ogólnojazdowskim” świętowaniem końca lata. W związku z tym zapraszamy do „PM na trawie” wszystkich gości „Końca lata na Jazdowie”, a Waszej uwadze polecamy również inne atrakcje, których w ten weekend będzie w okolicy mnóstwo!

[DOŁĄCZ DO NASZEGO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I ZAPROŚ ZNAJOMYCH!]

KONIEC ŚWIATA NA JAZDOWIE – 4. URODZINY PAŃSKIEJ SKÓRKI!

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz