Kobiety w polityce II RP

czwartek
19.01.2017 19:00

99 lat temu, 28 listopada 1918 roku polskie kobiety wywalczyły sobie prawa wyborcze. Niecałe dwa miesiące później obywatelki poszły po raz pierwszy do urn i oddały głosy w wyborach do Sejmu Ustawodawczego. Osiem z nich zostało też pierwszymi polskimi posłankami. Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa dawały kolejnym pokoleniom polskich kobiet przykład, że polityka nie musi być tylko domeną mężczyzn. Wszystkie, niezależnie od przynależności partyjnej, aktywnie działały na rzecz realnego równouprawnienia kobiet i zapewnienia im dostępu do pracy i edukacji. Polska ma prawo być dumna, bo kobiety uzyskały prawa wyborcze w naszym kraju wcześniej niż w wielu innych europejskich państwach. Nie możemy zapominać, że do prawdziwego równouprawnienia droga jeszcze daleka. W polityce, mediach czy nauce wciąż jest znacząco mniej kobiet niż mężczyzn, a przecież stanowią one połowę społeczeństwa. Kobiety stanowią 30% członkiń partii politycznych, niezależnie od tego, jak te partie zapatrują się na obecność kobiet w przestrzeni publicznej. Kobiety zajmują obecnie jedynie 27% miejsc w Sejmie i 13% w Senacie – w rankingu obecności kobiet w parlamencie wyprzedzają nas m.in. Afganistan czy Trynidad i Tobago.

Czarny protest pokazał, że kobiety są w stanie kolejny raz wyjąć z szaf parasolki i solidarnie zawalczyć o swoje podstawowe prawa. Podczas spotkania zastanowimy się, czy ten trend da się utrzymać, w jaki sposób można zaktywizować kobiety do bycia pełnoprawnymi uczestniczkami życia politycznego. Na ile myśli, które przyświecały działaczkom u początku istnienia II Rzeczpospolitej nadal są aktualne i jak możemy do nich nawiązywać.

Gościnią spotkania będzie dr hab. Katarzyna Sierakowska, adiunkt w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, wykładowczyni Gender Studies w IBL PAN, autorka wielu publikacji z zakresu historii społecznej XIX i XX wieku i historii kobiet.

Spotkanie będzie nagrywane i dostępne jako livestream na stronie Razem w Warszawie.

Kobiety w polityce II RP

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz