Kapitalizm i migracja

czwartek
23.02.2017 19:00

Kapitalizm zawsze potrzebował migracji, a zarazem starał się ją ograniczać. Tak jest i dziś. Z jednej strony ośrodki systemu karmią się dopływem świeżej siły roboczej, z drugiej wznosi się mury, zasieki, a tych migrantów, którym uda się je sforsować poddaje reżimom kontroli i dyskryminacji. Ostatni „kryzys uchodźczy” bardzo dobrze pokazuje tę dwoistość.

Uchodźcy z Syrii, podobnie jak miliony ludzi z innych krajów uciekający z powodu wojen, głodu i klęsk żywiołowych, padają ofiarą wrogiej im polityki granicznej. Tylko w latach 2014-2015 w Morzu Śródziemnym utonęło 10 tys. ludzi, często ściganych przez unijną agencję Frontex. Jednocześnie setki tysięcy tych, którzy dotrą do europejskiej czy tureckiej Ziemi Obiecanej poddawane są brutalnej eksploatacji ekonomicznej. Na granicy turecko-syryjskiej wyrosły nieformalne strefy przemysłowe, w których wyzyskuje się pozbawionych środków do życia i praw obywatelskich uciekinierów. Podobne strefy wyzysku migrantów funkcjonują od wielu lat w amerykańskich stanach graniczących z Meksykiem czy na zachodnich obrzeżach Londynu. Szczególnie w dobie kryzysu tania, spacyfikowana siła robocza dostarczana przez migrantów jest cennym zasobem pozwalającym ciągnąć zyski jak najtańszym kosztem. Co więcej, w każdej chwili można ją obsadzić w roli kozła ofiarnego podsuwanego buntującym się pracownikom innych sektorów gospodarki.

Jak dziś wygląda sytuacja w tureckiej strefie wyzysku wokół Gaziantep przy granicy z Syrią? Jak i po co Unia Europejska i Turcja zarządzają przepływem uchodźców? Jaka jest ekonomia polityczna migracji? Jak kapitał zarabia na transgranicznych przepływach siły roboczej i dlaczego jednocześnie je zwalcza? W jaki sposób przeciwstawiać się wyzyskowi migranckiej siły roboczej? Jak ograniczyć polityczne i społeczne konsekwencje tego procederu? Co mnogą zrobić w tej sprawie związki zawodowe i lewica?

Wykład, pokaz filmów i dyskusja z Katarzyną Czarnotą, socjolożką z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu związaną ze środowiskiem Rozbratu i OZZ Inicjatywa Pracowniczą, aktywistką lokatorską, badaczką migracji zaangażowaną w działania solidarnościowe z uchodźcami na Bakanach, w Grecji i Turcji.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na stronie Razem w Warszawie

Kapitalizm i migracja

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz