Juszczak i Wielgosz: Palestyna – historia znikania [Czwartki Razem #4]

czwartek
25.02.2016 18:30

Zapraszamy na kolejny z cyklu wykładów organizowanych we współpracy z Le Monde Diplomatique – edycja polska. Zawsze w czwartki o 18:30 w państwomiasto, naprzemiennie tematyka ekonomiczna i międzynarodowa.

Odsłona 4: Juszczak i Wielgosz: Palestyna – historia znikania. Przewodnik po konflikcie izraelsko-palestyńskim dla początkujących.

Konflikt izraelsko-palestyński ciągnie się od dziesięcioleci. Mimo wysiłków społeczności międzynarodowej sytuacja na Zachodnim Brzegu Jordanu, W Jerozolimie Wschodniej i Strefie Gazy wciąż się pogarsza. Dlaczego w Palestynie/Izraelu pokój jest coraz dalej mimo, że proces pokojowy trwał 20 lat? Na czym polega specyfika tego konfliktu i dlaczego jest on tak ważny nie tylko w skali regionalnej, ale i globalnej? Skąd się bierze bezradność organizacji międzynarodowych niezdolnych do powstrzymania eskalacji przemocy? Jak w praktyce wygląda izraelska okupacja i jakie formy przybiera opór wobec niej? Dlaczego w Polsce powinniśmy się zajmować sytuacją na tym małym skrawku Bliskiego Wschodu?

Małgorzata Juszczak – Była obserwatorka praw człowieka na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich (w ramach programu EAPPI – Ecumenical Accompaniment Programme in Palestine and Israel) i współautorka książki „Na Zachodnim Brzegu bez zmian”, która ukaże się wkrótce w bibliotece Le Monde diplomatique. Tłumaczka, reżyserka filmowa, fotografka, trenerka w zakresie edukacji wielokulturowej, różnorodności religijnej i przeciwdziałania dyskryminacji.

Przemysław Wielgosz – Redaktor naczelny polskiego wydania miesięcznika „Le Monde diplomatique” oraz redaktor naczelny serii książkowych Biblioteka Le Monde diplomatique i Biblioteka alternatyw ekonomicznych.

Juszczak i Wielgosz: Palestyna – historia znikania [Czwartki Razem #4]

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz