Jak Łukaszenka fałszuje Białoruś

wtorek
11.10.2016 18:00

Wybory na Białorusi nie odpowiadają kluczowym międzynarodowym standardom przeprowadzania demokratycznych i wolnych wyborów – zadeklarowali 12 września, dzień po zakończeniu tegorocznych wyborów parlamentarnych, przedstawiciele Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Podobne wnioski OBWE zaprezentowało zarówno po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi, jak i po każdych wcześniejszych obserwowanych przez organizację w ostatnich dwudziestu latach.

Jak w rzeczywistości wyglądają Białoruskie wybory? Czym różnią się od tych organizowanych w Polsce, czy nawet w Rosji? Czego boją się członkowie białoruskich komisji wyborczych oraz krajowi obserwatorzy? Czemu, choć do białoruskiego parlamentu pierwszy raz od kilkunastu lat dostali się białoruscy opozycjoniści, wybory te w dalszym ciągu uznawane są za niedemokratyczne?

O tym wszystkim na spotkaniu w Państwomiasto (ul. Andersa 29, Warszawa) we wtorek 11 października 2016 roku o godzinie 18 opowiedzą zaproszeni goście:

– Aliaksandra Shapialevich, członek rady Białoruskiego Domu w Warszawie
– Kamil Kłysiński, główny specjalista Zespołu Ukrainy, Białorusi i Mołdawii w Ośrodku Studiów Wschodnich
– Siarhiej Pieliasa, redaktor Biełsat TV

Moderacja: Mateusz Bajek, Fundacja Global.Lab

Przed debatą Mateusz Bajek zaprezentuje również raport „Jak oszukuje się białoruskich wyborców – Relacja polskiego obserwatora”. W opracowaniu tym autor na konkretnych przykładach pokazuje mechanizm fałszerstw w czasie ubiegłorocznych wyborów prezydenckich.

 

Jak Łukaszenka fałszuje Białoruś

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz