Jacobin Reading Group Warsaw // spotkanie marcowe

poniedziałek
6.03.2017 18:30

Zapraszamy na pierwsze spotkanie Jacobin Reading Group Warsaw w nowej formule! Podczas spotkania omówimy dwa teksty opublikowane w ostatnim miesiącu na stronie Jacobina.
Teksty, którym się przyjrzymy:
Jamie Woodckock – „On The Line”
https://www.jacobinmag.com/2017/02/call-centers-uk-workers-sales-emotional-labor-unions/
Call center to temat, z którym wielu z nas się zetknęło – czy to zarabiając w ten sposób na utrzymanie, czy jako klient lub odbiorca niechcianych telefonów z ofertami kredytów. Jamie Woodcock przepracował pół roku w londyńskim call center, opisując swoje doświadczenia w kontekście zjawisk typowych dla prekariackiego rynku pracy. Jest to przykład pracy niskopłatnej, eksploatującej pracowników, sprzyjającej alienacji pracy. Nie ma osoby definiującej pracę w call center jako element swojej tożsamości, jest to jedynie sposób aby zarobić na utrzymanie. Na ile sytuacja w Polsce – w kontekście call center czy innych prekariackich zawodów – jest podobna i jak można ją zmieniać?

Ugo Palheta – „Fascism by Another Name”
https://www.jacobinmag.com/2017/02/france-national-front-marine-le-pen-fascism-antisemitism-xenophobia/
Perspektywa prezydentury Marine Le Pen postrzegana jest dziś jako całkowicie realna. w 2002 r. w drugiej turze elektorat wszystkich pozostałych kandydatów solidarnie zagłosował przeciwko ojcu przewodniczącej Frontu Narodowego. Dziś program FN postrzegany jest jako bardziej centroprawicowy, a wizerunek samej Le Pen jest dziś bardziej „ucywilizowany”. Jak wskazuje autor tekstu, kreowanie wizerunku akceptowalnego dla szerszego grona odbiorców nie jest w ruchach skrajnych (a w kontekście korzeni Frontu Narodowego – wręcz faszystowskich) strategią wpisującą się od dawna w samą istotę ich funkcjonowania. Skąd bierze się sukces takich ruchów i jak na niego odpowiadać?
Spotykamy się tym razem w państwomieście, ul. Andersa 29. Zapraszamy do pokoju spotkań – znajduje się obok baru.

Jacobin Reading Group Warsaw // spotkanie marcowe

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz