Islamofobia w Europie – uprzedzenia czy uzasadniony lęk?

wtorek
21.01.2014 18:00

Strach przed islamem znajduje w ostatnich latach ujście w polskiej debacie publicznej. Obraz wyznawców tej religii w przekazach, rozprzestrzeniających się przede wszystkim w internecie, jest jednoznacznie negatywny, nie pozostawia miejsca na choćby najmniejsze wątpliwości.

Dyskurs „islamizacji” Europy przykładany jest do właściwie każdego zjawiska, od radykalizacji nastrojów widocznych wśród niektórych członków muzułmańskich społeczności po wojny i niepokoje społeczne w Syrii i Afryce Północnej których efektem jest napływ do Europy uchodźców wyznania muzułmańskiego.

Czy jesteśmy skazani na dyskurs „wojny cywilizacji”?
Jakie są źródła stereotypów i uprzedzeń?
Jak wyglądają rzeczywiste problemy społeczności muzułmańskich w Europie?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas naszego spotkania.

Wydarzenie na facebooku – tutaj.
Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Islamofobia w Europie – uprzedzenia czy uzasadniony lęk?

Do udziału w panelu zaproszone zostały:

// Dominika Blachnicka – Ciacek – doktorantka socjologii wizualnej w Goldsmiths College (Uniwersytet Londyński), gdzie zajmuje się problemem pamięci i tożsamości wśród uchodźców palestyńskich oraz ich potomków, w ramach pracy nad doktoratem produkuje cykl filmów dokumentalnych o tej tematyce współpracując m. in z londyńskim Mosaic Rooms i Galerią P21. Była obserwatorka praw człowieka w Izraelu i Palestynie w ramach programu EAPPI, publikowała w izraelskim Haaretz, Gazecie Wyborczej, Liberte! i na portalu Arabia.pl.

// Agnieszka Kuszewska – doktor nauk politycznych, adiunkt w Katedrze Polityki Międzynarodowej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ekspertka ds. Indii i Pakistanu w Centrum Studiów Polska-Azja. Autorka monografii : „Indyjsko-pakistański konflikt o Kaszmir” (PWN 2010), „Indie i Pakistan w stosunkach międzynarodowych. Konflikty, strategie, bezpieczeństwo” (Difin 2013). Zajmuje się problematyką konfliktów międzynarodowych, strategii mocarstw, bezpieczeństwa, terroryzmu zwłaszcza w obrębie Azji Południowej. Wykładała na uczelniach w Pakistanie.

// Emina Ragipović – prezes Fundacji Kultura bez Granic, koordynatorka Helsińskiej Fundacji na Bałkanach, dziennikarka i działaczka sektora pozarządowego, absolwentka Uniwersytetu w Sarajewie.

// Katarzyna Górak-Sosnowska – doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Socjologii Ekonomicznej Szkoły Głównej Handlowej oraz Katedrze Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka publikacji takich jak: „Świat arabski wobec globalizacji”, „Perspektywy świata arabskiego w kontekście Milenijnych Celów Rozwoju” czy „Muzułmańska kultura konsumpcyjna”.

Spotkanie poprowadzi Paula Langnerowicz – studentka socjologii stosowanej i antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini warszawskiego koła Stowarzyszenia Projekt: Polska i redaktorka naczelna portalu działasz.pl prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz