Irański wieczór wyborczy

piątek
14.06.2013 18:00

14 czerwca odbędą się kolejne wybory prezydenckie w Iranie. Po ośmiu latach urzędowania kontrowersyjnego Mahmuda Ahmadineżada zastąpi nowy prezydent.

  • O co toczy się obecnie rozgrywka na irańskiej scenie politycznej?
  • Czy nowy prezydent jest w stanie wprowadzić znaczące zmiany?
  • W jakim kierunku będzie po wyborach zmierzał Iran?

Na te i inne pytania odpowie profesor Ramin Jahanbegloo, który za pośrednictwem skype’a skomentuje dla nas na żywo wydarzenia wyborcze w Iranie.

Rozmowę poprzedzi pokaz irańskiego filmu dokumentalnego „Our Times”, będącego doskonałym obrazem pokazującym jak w Iranie wygląda kampania wyborcza.

14 czerwca zapraszamy przez cały dzień na specjalne irańskie menu przygotowane przez Shirin Naeimi! To świetna okazja, aby spróbować mało znanej, a wyśmienitej irańskiej kuchni! Serwujemy:

◄ gęstą zupę “ash reshteh” na bazie szpinaku, soczewicy, groszku i czerwonej fasoli. Wyjątkowy aromat nadają jej przyprawy: kurkuma i mięta.

◄ “khoresht bademjan” wyśmienity irański gulasz bakłażanowy w sosie pomidorowo-limonkowym, podawany z kurczakiem oraz przyprawionym szafranem ryżem basmati.

 

Organizatorzy:

Państwomiasto

Projekt: Polska

Solidarni z Iranem” – program Instytutu Lecha Wałęsy

Irański wieczór wyborczy

Program wieczoru:

18:00 – Pokaz irańskiego filmu dokumentalnego „Our Times”, reż. Rakhshan Bani-Etemad, Iran 2002, (Uwaga: film w oryginalnej, perskiej wersji językowej z napisami w języku angielskim),

19:30 – Rozmowa z profesorem Raminem Jahanbegloo, irańskim dysydentem, pracownikiem Centre for Ethics na Uniwersytecie Toronto oraz dyrektorem Projektu na Rzecz Demokracji w Iranie w Kanadyjskim Centrum Globalnego Bezpieczeństwa;

 

O filmie „Our Times”:

Bohaterami filmu są osoby zaangażowane w irańskie wybory prezydenckie z 2001 roku. Kamera śledzi pełnych entuzjazmu młodych ludzi, którzy w nadziei na zmiany i marząc o lepszej przyszłości włączają się aktywnie w kampanię kandydata obozu reformatorów Mohammada Chatamiego. W filmie opowiadają o tym, czego oczekują od prezydenta, mówią o swoich marzeniach i pragnieniach. Następnie, reżyserka dociera do nielicznych kobiet, które postanowiły kandydować na stanowisko prezydenta Islamskiej Republiki. Mimo, że w Iranie władze nie dopuszczają kobiet do ostatecznej fazy wyścigu wyborczego, niektóre z nich wbrew systemowi starają się ubiegać o fotel prezydenta. Dlaczego, wiedząc że zostaną zdyskwalifikowane, kobiety zgłaszają swoje kandydatury? Czy uczestnictwo w wyborach zmieni coś w ich życiu?

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz