Gwałt na (po)żądanie

poniedziałek
4.04.2016 18:00

„Gwałt na (po)żądanie. Opowieść o Zuzannie, co sama się prosiła, i starcach, którzy są przecież tylko mężczyznami” – to pierwszy z cyklu czterech wykładów pod zbiorczym hasłem „Strefa wolna od milczenia”, przygotowanych przez Culture ON oraz państwomiasto.

Wykład opierać się będzie na lekturze malarskich przedstawień biblijnego motywu Zuzanny i starców zgodnie z zaproponowaną przez Mieke Bal metodą „czytania obrazu”. Celem jest uchwycenie tego, w jaki sposób wyraża się poprzez nie patriarchalny dyskurs pożądliwości, który przypisuje winę ofiarom gwałtu, a usprawiedliwia ich oprawców. Na końcu wskazane zostanie, w jaki sposób przemoc, usunięta z przedstawień, zmienia się w przemoc samego przedstawienia.

Jedno z założeń teorii krytycznych i kulturowych mówi o tym, iż teksty kultury odzwierciedlają warunki swojego powstawania (aktualnie panującą mentalność, powszechnie obowiązujące przekonania), a także ingerują w sposób widzenia świata odbiorców. Omawiane przedstawienia, korzystając z estetycznego alibi, uczestniczą w podtrzymywaniu i sankcjonowaniu jednego z najbardziej występnych i obłudnych stereotypów kulturowych, zgodnie z którym „naturalne” kusicielstwo kobiet wywołuje równie „naturalną” bezsilność u ulegających mu mężczyzn, co – w przypadku gwałtów – stanowi podłoże dla odwrócenia relacji kat-ofiara i nie tylko alibizacji, ale wręcz wiktymizacji oprawców.

Wykład zaprezentuje dr Piotr Jakubowski (ur. 1985), kulturoznawca i filozof literatury, absolwent Instytutu Kulturoznawstwa UAM, obecnie adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW; autor książki „Pułapki tożsamości. Między narracją a literaturą” (Universitas, 2016) i kilkunastu artykułów naukowych; tłumacz, redaktor m.in. pracy zbiorowej „Wielcy artyści ucieczek” (Ha!art, 2013).

Gwałt na (po)żądanie

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz