Filmowczynie – doceniane czy pomijane?

wtorek
26.09.2017 18:00

Małgorzata Szumowska, odbierając Srebrnego Niedźwiedzia podczas 65. Festiwalu Filmowego w Berlinie, powiedziała: “Jestem reżyserem, ale i kobietą. To jest superkombinacja”.
W 2016 roku, po ogłoszeniu filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym Festiwalu Festiwalu w Gdyni, wybuchła dyskusja: w konkursie nie znalazł się ani jeden film wyreżyserowany przez kobietę, ani jeden, do którego scenariusz napisała kobieta. W tym roku z 17 filmów konkursowych siedem wyreżyserowały kobiety, a do dziewięciu scenariusz tworzyły scenarzystki. Czy i w którym momencie filmowczynie napotykają szklany sufit? Jeśli tak, to dlaczego? Czy jest to zależne od wybranego zawodu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć na spotkaniu, które odbędzie we wtorek, 26 września 2017 r., w Państwomiasto.

Gościniami będą:
Barbara Białowąs – reżyserka i scenarzystka filmowa. Ukończyła Wydział Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na kierunku Reżyseria Filmowa. Absolwentka Wajda School. Jest autorką kilku etiud krótkometrażowych, m.in. nagradzanej “Mojej nowej drogi”. W 2012 r. zrealizowała swój pełnometrażowy debiut filmowy “Big Love”. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2013 r. uczestniczyła w Berlinale Talents. Od roku 2012 wykładowca akademicki na Uniwersytecie Opolskim, a od 2014 na Uniwersytecie Wrocławskim. Prezeska Stowarzyszenia Kobiet Filmowców. Obecnie skończyła pracę nad teatrem TV na podstawie dramatu “Dziecko” Ingi Iwasiów. Filmografia:
filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1137559
polishdirectors.com/member_post/bialowas-barbara/

prof. Monika Talarczyk-Gubała – dr hab., prof. PWSFTviT w Łodzi, historyczka kina, badaczka kina kobiet. Autorka książek: „PRL się śmieje! Polska komedia filmowa 1945-1989” (Warszawa 2007), „Wszystko o Ewie. Filmy Barbary Sass a kino kobiet w drugiej połowie XX wieku” (2013), „Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii” (2013, Nagroda PISF), „Wanda Jakubowska. Od nowa” (2015). Członkini Stowarzyszenia Kobiet Filmowców i współpracowniczka Krytyki Politycznej.

Małgorzata Szyłak – operatorka i reżyserka. Absolwentka Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorka zdjęć do wielu etiud i filmów pełnometrażowych, m.in. takich jak: „Spływ”, „Trzy kobiety”, „Modlitwa”, „Komunia” i “Dzikie Róże”.

Spotkanie poprowadzi Emilia Bartkowska – kulturoznawczyni, członkini Partii Razem.

Filmowczynie – doceniane czy pomijane?

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz