FAIR TRADE

czwartek
27.03.2014

Jedzenie to gorący temat. Nagle wszyscy staliśmy się specjalistami od gotowania, przyprawiania i fotografowania przygotowanych przez nas potraw. Coraz więcej czasu poświęcamy już nie tylko na same gotowanie ale też na zakupy. Miejsce zakupu ma dla nas coraz większe znaczenie. Kupujemy mądrze – część produktów w dyskoncie, część w drogim sklepie, część na bazarach. Aby zdobyć upragnione jajka, marchewkę czy oliwę jesteśmy gotowi jechać do zaprzyjaźnionego sprzedawcy przez pół miasta (a później opowiadać o tym znajomym przez kilka dni). Uważnie dobieramy produkty, zaczynamy czytać etykiety i przyglądać się ich składowi. Widać to nawet na fokusach – o czym by się nie rozmawiało w końcu i tak zawsze powraca wątek programu telewizyjnego „Wiem co jem”… Tylko co właściwie znaczy, że ‘wiem”? Czym są dla nas uważne zakupy? Na co zwracamy uwagę? Czy z równym zaangażowaniem przyglądamy się etykietom produktów spożywczych i metkom ubrań? Czy liczy się dla nas tylko jakość czy może też sposób powstania produktu? Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że ma on znaczenie jedynie dla niewielu…

Na nadchodzącej strefie b zastanowimy się nad tym dlaczego wciąż tak małe znaczenie mają dla nas etyczne zakupy. Spróbujemy pokazać co dla nas, konsumentów, znaczy „etyczne kupowanie” i Fairtrade? Pomimo pozornie podatnego gruntu ta tematyka wydaje się być mało atrakcyjna. Sieci handlowe rzadko chwalą się tym, że ich produkty pochodzą ze Sprawiedliwego Handlu. Być może mają rację i etyczne kupowanie nie leży w naszej polskiej naturze? Porozmawiajmy o tym!

W dyskusji udział wezmą Błażej Popławski (Koalicja Sprawiedliwego Handlu) Dominika Maison (Dom Badawczy Maison), Natalia Puciato (laureatka konkursu zbadaj.to)

Zapraszamy na strefę b, 27 marca 2014, godz.18.00,  Państwomiasto, ul. Andersa 29 w Warszawie.

Aby wziąć udział w bezpłatnym spotkaniu prosimy zarejestruj się tutaj.

Przypominamy, że liczba miejsc jest ograniczona, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

FAIR TRADE

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz