Dlaczego psychoanaliza?

poniedziałek
23.07.2018 20:30

Forum Polskie Pola Lacanowskiego i Państwo Miasto serdecznie zapraszają na drugi wykład z cyklu „Psychoanaliza dziś”.
To nowa seria spotkań z psychoanalizą lacanowską organizowana przez FPPL. Celem spotkań jest przybliżenie podstawowych zagadnień związanych z doświadczeniem, praktyką i teorią psychoanalizy w świetle problemów współczesności.

Wykład wygłosi Jan Tkaczow. Oto jak zapowiada swoje wystąpienie:

Dlaczego psychoanaliza? Pytanie frapujące psychoanalityków i ich pacjentów na całym świecie. Pytanie z którym już jej odkrywca – Sigmund Freud musiał się mierzyć. Pytanie nie tylko padające od zewnątrz, z ust życzliwych i nieżyczliwych interlokutorów, ale – co ważniejsze – nieustannie obecne wewnątrz każdego, kto z doświadczeniem psychoanalizy ma lub miał do czynienia. Dlaczego to takie ważne, to pytanie: dlaczego psychoanaliza? Spróbujemy odpowiedzieć na nie opierając się na wymiarze etycznym, który wprowadza w istnienie bytu ludzkiego – unikatowo – to właśnie doświadczenie. Jednocześnie opowiemy o całej psychoanalizie – propedeutycznie, tak żeby każdy mógł spróbować, po omacku, z pomocą niewielu i jedynie zgrubnych zarysowań odczuć trudność, jaką ona stanowi.
Powiemy głównie o źródłach podmiotu ludzkiego, o pragnieniu rozpoznania i rozpoznaniu pragnienia, i dlaczego najgłębszym doświadczeniem nieświadomym jest domaganie, powodujące uczucie nieprzystawania, winy, frustracji i złości, oraz o tym w jaki sposób funduje nas „zaświadczenie” o antycypowanej pewności.
Tych u których kanikuła nie powoduje lenistwa intelektualnego – zapraszam!
– Jan Tkaczow

Jan Tkaczow – psychoanalityk lacanowski, członek założyciel Forum Polskiego Pola Lacanowskiego (stowarzyszonego w ramach międzynarodówki forów lacanowskich, której szkoła psychoanalizy mieści się w Paryżu: Internationale des Forums – École de Psychanalyse des Forums du Champ Lacanien).
W 1999 roku podjął własną psychoanalizę, najpierw w Warszawie, a następnie w Paryżu u jednego z nauczycieli szkoły Ecole de Psychanalyse des Forums du Champ Lacanien (http://www.champlacanienfrance.net/)
Z wykształcenia lekarz medycyny.

Dlaczego psychoanaliza?

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz