[Debata] Lewicowy przypływ – lewicowy odpływ? Lekcje z Ameryki Łacińskiej

czwartek
28.01.2016 18:00

Fundacja Global.Lab, Le Monde Diplomatique – edycja polska oraz Fundacja im. Friedricha Eberta zapraszają serdecznie na debatę:

„Lewicowy przypływ – lewicowy odpływ? Lekcje z Ameryki Łacińskiej”

Od kilkunastu lat Ameryka Łacińska przeżywa historyczne przemiany polityczne. W wielu krajach kontynentu, szczególnie boleśnie doświadczonego panowaniem dyktatur i neoliberalną polityką gospodarczą, władzę przejęły siły lewicowe. Efektem ich egalitarnych rządów jest bezprecedensowa redukcja biedy i nierówności społecznych oraz polityczne uniezależnianie się od wpływów Waszyngtonu. Do głosu doszły również dotychczas zmarginalizowane ruchy tubylcze i klasy ludowe, którym udało się obalić dawne narracje i uzyskać znaczący wpływ na losy swych państw. Nowe rządy nie ustrzegły się jednak przed błędami i w części państw latynoamerykańskich – m.in. Brazylii, Wenezueli czy Argentynie – lewica znalazła się w ostatnim czasie w kryzysie. W trakcie debaty chcemy zastanowić się nad bilansem lewicowego skrętu w Ameryce Łacińskiej, a także poszukać odpowiedzi na pytanie, jakie lekcje płyną dla lewicy na świecie z doświadczeń Ameryki Łacińskiej. Na ile mogą one być uniwersalną wskazówką i stanowić realne źródło inspiracji dla nowych ruchów lewicowych w Europie i Polsce?

W debacie udział wezmą:

– Artur Domosławski: reporter tygodnika „Polityka” piszący o Ameryce Łacińskiej, alterglobalizmie i relacjach między globalnym Południem i Północą, autor m.in. Gorączki latynoamerykańskiej (2004), Śmierci w Amazonii (2013) oraz głośnej biografii Ryszarda Kapuścińskiego Kapuściński non-fiction (2010)

– Zbigniew Marcin Kowalewski: zastępca redaktora naczelnego „Le Monde Diplomatique – edycja polska”, działacz pierwszej „Solidarności”, publicysta, tłumacz (m.in. Dom duchów Isabel Allende)

– Janina Petelczyc: doktor nauk społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, członkini zespołu Fundacji Terra Brasilis, ekspertka z zakresu polityki społecznej, współpracowniczka Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a

– Maciej Konieczny: jeden z inicjatorów i członek Zarządu Krajowego partii Razem, kulturoznawca, działacz lewicowy

Prowadzenie: Adam Traczyk, Fundacja Global.Lab

Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w debacie – po dyskusji panelowej zapewnimy możliwość zadawania pytań z sali.

Prosimy o rejestrację na adres biuro[at]globallab.org.pl do 27 stycznia.

[Debata] Lewicowy przypływ – lewicowy odpływ? Lekcje z Ameryki Łacińskiej

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz