Czwartki Razem – Kobiety na akademię?

czwartek
24.08.2017 18:00

Raport „Marne szanse na awanse” przeprowadzony przez fundację Katarzyny Kozyry pokazuje rzeczywistość studentek i pracownic naukowych na uczelniach artystycznych. Z badań wynika, że kobiety stanowią 77% studentów, 35% pracowników naukowych i 17% profesorów zwyczajnych. To największa dysproporcja genderowa występująca na wyższych uczelniach. Dlaczego akademie sztuki są środowiskiem tak silnie zmaskulinizowanym? Czy dominująca liczba studentek przekłada się później na większą widzialność artystek w polu sztuki współczesnej i ich udział w wystawach, współpracę z instytucjami?

Specyfika relacji wykładowca-mistrz a student/ studentka na tego typu uczelniach sprawia, że kobiety w takim układzie są częściej narażone na dyskryminację ze względu na płeć, dostają mniejsze wsparcie od kadry pedagogicznej. Z czego wynikają „marne szanse na awanse” i słabsza pozycja kobiet w środowisku naukowym i artystycznym? Czy świadczy to o archaicznej strukturze uczelni artystycznych? Jakie narzędzia należy wypracować, aby stawiać opór i wyrównywać szanse, a jakie już są wypracowywane?

 

Punktem wyjścia do rozmowy będzie film stworzony w ramach projektu artystycznego „Zarejestrowane” przez Ankę Leśniak, w którym artystka, rozmawiając z twórczyniami, kwestionuje przekonanie, że dzisiaj szanse kobiet i mężczyzn w polu sztuki współczesnej są równe i opór oraz walka są niepotrzebne.

 

Porozmawiamy o tym z naszymi gościniami: Zuzanną Janin, artystką wizualną; Dorotą Budacz, współautorką publikacji „Marne szanse na awanse. Raport z badania na temat obecności kobiet na uczelniach artystycznych w Polsce”; Olą Rusinek i Agatą Grabowską, absolwentkami Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie, kuratorkami wystawy „Dekadencja/ Sklepik z pamiątkami” i Adeliną Cimochowicz, magistrantką Wydziału Sztuki Mediów, współpracowniczką Komitetu Obrony Lokatorów.

Czwartki Razem  – Kobiety na akademię?

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz