Co się dzieje z rosyjskim społeczeństwem?

poniedziałek
30.06.2014 18:30

Władimir Putin cieszy się obecnie z poparcia społecznego jakiego nie odczuwał już od dawna. Jego polityka wobec Ukrainy, szczególnie aneksja Krymu, podoba się znakomitej większości Rosjan, co odzwierciedlają chociażby sondaże badania opinii publicznej.

Tak pozytywny odbiór tych działań przez rosyjskich obywateli ma prawo zaskakiwać. Jak to się stało, że w kraju w którym w 2011 i 2012 roku w stolicy i kilku innych dużych miastach przetoczyły się masowe protesty przeciwko rezultatom wyborów prezydenckich i parlamentarnych, tak szybko zapomniano o wszystkich problemach wewnętrznych?

Czy wszystkie grzechy Putina i jego politycznej ekipy wymazało referendum na Krymie? Co stało się z ludźmi, którzy protestowali przeciwko polityce Władimira Putina? Przecież to oni mieli stanowić o sile zmian w Rosji – powolnych, ale jednak dostrzegalnych.

Do udziału w debacie zaprosiliśmy:
• Grzegorza Gromadzkiego z Instytutu Spraw Publicznych
• Corneliusa Ochmanna z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
• Jadwigę Rogożę z Ośrodka Studiów Wschodnich
• Olgę Salomatovą z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (tbc)

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz z Radia TOK FM.

Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o rosyjskim społeczeństwie, zrozumieć dlaczego mamy do czynienia z taką a nie inną reakcją ludzi na konflikt z Ukrainą i aneksję Krymu oraz przekonać się jak bardzo różnorodne jest rosyjskie społeczeństwo w podejściu do tematów innych niż obecna sytuacja na Ukrainie zapraszamy na debatę.

Co się dzieje z rosyjskim społeczeństwem?

Tłem dla dyskusji będzie raport Grzegorza Gromadzkiego poświęcony relacjom władzy i społeczeństwa w dzisiejszej Rosji.

Raport, który będzie dostępny w dniu spotkania dla uczestników dyskusji oraz na stronie ISP przygotowywany jest na podstawie szeregu wywiadów przeprowadzonych przez Grzegorza w kilku rosyjskich miastach. Raport jest kontynuacją badań prowadzonych przez ISP od 2012 roku – wówczas ukazał się tekst Historyczny przełom. Rządzący i rządzeni w dzisiejszej Rosji.

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz