BLOKTALK vol.2 – Dookoła architektury

sobota
18.04.2015 18:30

Po miesiącach podróży po polskich uniwersytetach i instytucjach zbliżamy się do końca naszej edukacyjnej podróży. Zanim jednak podsumujemy temat edukacji architektonicznej chcemy porozmawiać o niej w nieco inny sposób. Razem z wami.

BLOKTALK to inicjatywa, pod której logiem odbywać się będą wszystkie spotkania, dyskusje i prezentacje jakie będziemy dla was organizować. W ramach pierwszej edycji chcemy zaprosić was do debaty o kondycji polskiej edukacji architektonicznej, w trakcie której dyskutować będziemy z jednymi z najważniejszych przedstawicieli dydaktyki architektonicznej w Polsce. Tym sposobem odwiedzimy Wrocław, Warszawę, Gdańsk i Katowice.

Tematem drugiego spotkania – w Warszawie – będą różnorodne podejścia do roli architekta i wielość perspektyw rozpościerających się przed absolwentami kierunków projektowych.

Polskie wydziały architektury przodują w kreowaniu wizerunku architekta jako nieomylnego kreatora, który dzięki swojej ciężko zdobytej wiedzy jest w stanie rozwiązać wszystkie postawione przed nim problemy. Rola architekta we współczesnym świecie podlega jednak nieustannym zmianom, które wymuszają na przedstawicielach tej profesji umiejętności adaptowania się do potrzeb rynku. Kim więc jest lub powinien stać się w przyszłości architekt? Jakie kierunki rozwoju mogą obrać młodzi absolwenci? Czy architektura to tylko budynki?

O tym wszystkim rozmawiać będą:

LUDWIKA IGNATOWICZ – Socjolog, animator. Absolwentka socjologii Collegium Civitas oraz pedagogiki na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Aktywna członkini stowarzyszenia na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego „Odblokuj” oraz fundacji na rzecz wspólnot lokalnych „Na Miejscu”. Głównym działaniem w ramach organizacji NGO jest włączanie mieszkańców w procesy projektowania i zmieniania miasta dla ludzi. Konsultacje społeczne, animacja społeczności lokalnej, edukacja architektoniczna dla najmłodszych i dorosłych, badania dotyczące lokalności to główne pola jej działalności.

MICHAŁ PIASECKI – prowadzi działalność konsultingową w dziedzinie komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania od 2009 roku. Tworzy niestandardowe oprogramowanie, skrypty i modele parametryczne, które umożliwiają generowanie, zarządzanie i optymalizację złożonych form. Zajmuje się interdyscyplinarnymi projektami na styku architektury, projektowania produktu i grafiki. Przed rozpoczęciem własnej działalności pracował jako architekt i ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej, Iaac w Barcelonie oraz Msc Adaptvie Architecture and Computation na Bartlett w Londynie.

MACIEJ SIUDA – zdobywał doświadczenie w biurach projektowych w Madrycie, Tokio i Alicante. Jest współtwórcą międzynarodowych warsztatów architektonicznych IWAU i pomysłodawcą eksperymentalnej pracowni warsztatowej Balon. Projektuje i eksperymentuje wspólnie z hiszpańskim architektem i dizajnerem, Rodrigiem Garcíą. Ich instalacja architektoniczna „DEVEBERE” została nagrodzona przez Francuski Instytut Architektury (Cité de l’Architecture) i wybrany spośród ponad 130 prac do realizacji na Biennale Architektury 2012 w Wenecji. Wykłada projektowanie na Politechnice Świętokrzyskiej oraz naucza w School of Form.

BLOKTALK vol.2 – Dookoła architektury

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz