81. rocznica walk Dąbrowszczaków w Hiszpanii | Obchody

sobota
15.07.2017 16:00
[Version española abajo]
***
W 81. rocznicę wybuchu hiszpańskiej wojny domowej zapraszamy na obchody upamiętniające Dąbrowszczaków – ochotniczki i ochotników Brygad Międzynarodowych z Polski, którzy broniąc republiki hiszpańskiej stanęli do walki z faszyzmem hiszpańskim, włoskim i niemieckim.*PROGRAM WYDARZEŃ*

13:00 – 14:00 uroczystość na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (ul. Powązkowska 43/45) przy kwaterze Dąbrowszczaków (kwatera A41). Przemówienia, wspólne składanie kwiatów, krótki występ Warszawskiego Chóru Rewolucyjnego “Warszawianka”.

Wydarzenia w państwomiasto(ul. Andersa 29)

16:00 – „Medialny i polityczny dyskurs w Polsce wobec Dąbrowszczaków i hiszpańskiej wojny domowej w latach 1936-2017” – spotkanie z Wojciechem Opiołą.

Jak różne strony polityczne ukazywały konflikt na Półwyspie Iberyjskim, jak przedstawiano międzynarodowych antyfaszystowskich ochotników i ochotniczki? Jak wyglądał w Polsce dyskurs o jednym z najważniejszych konfliktów XX wieku wczoraj, a jak wygląda współcześnie?

Wojciech Opioła – politolog, pracuje w Pracowni Polityki Lokalnej Uniwersytetu Opolskiego. W 2016 roku wydał książkę „Hiszpańska wojna domowa w polskich dyskursach politycznych” (http://wydawnictwo.uni.opole.pl/hiszpanska-wojna-domowa-w-polskich-dyskursach-politycznych-analiza-publicystyki-1936-2015.html). Oprócz komunikacji politycznej, zawodowo zajmuje się również problemami pogranicza oraz zróżnicowania kulturowego w województwie opolskim i ich wpływu na społeczeństwo obywatelskie i demokrację lokalną.

17:00 – Występ Warszawski Chór Rewolucyjny „Warszawianka”, który zaprezentuje pieśni związane z Dąbrowszczakami i hiszpańską wojną domową.

17:30 – Dyskusja: “Dekomunizacja i defrankizacja: polityka historyczna w Polsce i Hiszpanii”

W tym samym czasie gdy w Polsce przeprowadzana jest na szeroką skalę tzw. dekomunizacja, na mocy której likwiduje się lewicowe nazwy ulic, w Hiszpanii trwa defrankizacja – zmiana nazw ulic związanych z reżimem generała Franco. Gdy w Polsce prawica narzuca społeczeństwu własną wizję historii i likwiduje nazwy związane z Dąbrowszczakami, w Hiszpanii lewica oddaje w parlamencie hołd Brygadom Międzynarodowym i nadaje ulicom nazwy bohaterek republikańskich. Czym różnią się te dwie polityki historyczne? Czemu i komu służą? Z czego wynikają i jak są skonstruowane? W jaki sposób są przeprowadzane, jaki jest ich odbiór społeczny i kto się im sprzeciwia? Czy w ogóle można je ze sobą porównać?

Paneliści i panelistki:

Agnieszka Mrozik – adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, wykładowczyni gender studies, redaktorka kwartalnika „Bez Dogmatu”, autorka książki „Akuszerki transformacji. Kobiety, literatura i władza w Polsce po 1989 roku” (2013). Aktualnie stypendystka Imre Kertész Kolleg w Jenie, gdzie pracuje nad książką o kobietach zaangażowanych w ruch komunistyczny w Polsce przed- i powojennej.

Jaś Świeczkowski – Z wykształcenia filolog hiszpański. Zainteresowany najnowszą historią oraz teraźniejszością hiszpańskiej lewicy. Członek partii Razem.

Prowadzenie: Roman Kurkiewicz – dziennikarz, publicysta, lewicowy aktywista.

19:20 – Pokaz filmu filmu „Madryt przed Hanitą” (Madrid Before Hanita, Izrael 2006, reż. Eran Torbiner) opowiadającego o ostatnich z 300 ochotników z Brygad Międzynarodowych, którzy wyruszyli w 1936 r. do Hiszpanii z Palestyny. Wśród nich byli polscy Żydzi, którzy opowiadają w filmie o swoich motywacjach, doświadczeniach i refleksjach związanych z udziałem w hiszpańskiej wojnie domowej. Czas: 58 min.

Serdecznie zapraszamy!
____________________________

En el 81. aniversario del estallido de la guerra civil española les invitamos a la conmemoración de “Dabrowszczacy”- voluntari@s polac@s que lucharon para defender la república española del fascismo español, italiano y alemán.

Junto a las tumbas de volontari@s polac@s en el Cementerio Militar de Varsovia se llevarán a cabo las celebraciones, la actuación del Coro revolucionario de Varsovia “Warszawianka” y los debates y las proyecciones de las películas.

Pronto revelaremos mas detalles.

81. rocznica walk Dąbrowszczaków w Hiszpanii | Obchody

Lokal przy ul. Andersa 29 oraz ul. Jazdów 3/12
jest wykorzystywany na cele kulturalne
przez Projekt: Polska dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa Śródmieście

Materiały ze strony są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0
(o ile nie jest to stwierdzone inaczej). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Projekt: Polska.
Creative Commons License

Projekt: Polska
☀ szota.biz