Q&A – domek

Q&A – domek

Dziękujemy za wspólne rozpoczęcie działań Państwomiasto po przeprowadzce na Jazdów. To były przemiłe dni, we wszystkich odsłonach pogody – od śniegu po upał. Dziękujemy za Wasze pytania – to sprawia, że możemy się poznawać, uczyć i razem współtworzyć tę przestrzeń w sensowniejszy sposób.

Zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania i staramy się możliwie krótko odpowiedzieć. Jeżeli coś nam umknęło – dajcie znać, czy na fb, mailowo, czy osobiście na Jazdowie (co preferujemy najbardziej).


Cześć, co to jest? Co tu robicie?

Nazywamy się Agnieszka i Wiktor, jesteśmy częścią Stowarzyszenia Projekt: Polska. Korzystając z domku Państwomiasto, proponujemy dwa nowe projekty – Otwarty Ogród oraz Grunt to zabawa. Tuż obok znajdują się jazdowskie ule Miejskich pszczół, z których miód można spróbować w kuchni.

Czy ktoś mieszka w domku?

Nie. Domek o numerze 3/12 jest przestrzenią publiczną, miejską, należącą do warszawianek i warszawiaków. Od 2014 domek wynajmuje Projekt: Polska i wyremontowaliśmy go dużym staraniem. W domku organizowane są spotkania i szkolenia dla warszawskich społeczników.

Ile jest domków na Osiedlu? Co się w nich dzieje?

Na Osiedlu Jazdów pozostało dziś 21 domków. 7 z nich to domki mieszkalne, 14 zajmują organizacje pozarządowe, 5 stoi pustych i niszczeje.

Otwarty Jazdów to społeczność warszawskiego osiedla drewnianych domków fińskich, prowadząca ogólnodostępne działania społeczne, kulturalne, edukacyjne, artystyczne.

Działa tu między innymi Motyka i Słońce, Otwarta Pracownia Jazdów, Ambasada Muzyki Tradycyjnej, Chata Numinosum, OsiemPrzezDwa, LaDOM, Fundacja Bullerbyn czy Rotacyjny Dom Kultury. Szczegóły wydarzeń organizowanych w domkach można sprawdzić na facebooku i stronie jazdow.pl.

Czy da się tu coś zjeść?

Nie, na Osiedlu nie ma takiej oferty. Przychodząc na Osiedle Jazdów na dłuższy czas warto wziąć ze sobą przekąskę. W domku dostępna jest zawsze woda, kawa, herbata, miód. Można też korzystać z czytelni i wyposażenia domku, w tym leżaków, poduch, kocy, lodówki, mikrofali, łazienki.

W domkach nie jest dozwolone prowadzenie działalności gospodarczej – a taką jest gastronomia (niezależnie od sposobu wykorzystywania zysków z tej działalności).

Czy to miasto finansuje wasze działania?

Nie.

Czy można zorganizować w domku lub ogrodzie prywatną imprezę rodzinną?

Umowa najmu domku wyklucza taką możliwość. W domku nie możemy prowadzić działalności gospodarczej, podnajmować go, ani bezpłatnie użyczać. Prowadzić możemy tylko wydarzenia społeczno-kulturalne, których organizatorem jest bezpośrednio Projekt: Polska.

Nasze rozmowy z przedstawicielami miasta jednoznacznie wskazują, że zasadę tę należy traktować dosłownie. Jeśli chodzi o możliwość użytkowania terenu (ogrodu domku) należy wystąpić o zgodę do miejskiej jednostki administrującej tym terenem – ZGN Warszawa Śródmieście. Nie mamy prawa do decyzji wobec tego terenu samodzielnie.

Jakie są koszty utrzymania tego miejsca?

Co miesiąc płacimy czynsz za domek oraz rachunki (woda, ogrzewanie zimą, środki czystości i do sprzątania). Staramy się aby domek był samodzielny energetycznie – na dachu zamontowana jest elektrownia słoneczna o mocy 2 kW. W 2018 utrzymanie domku 3/12 kosztowało w sumie 21 626, 13 zł.

Do tego dochodzą koszty materiałów na spotkania w ramach projektów i koszty ich przygotowania.

Jak sfinansowaliśmy te rzeczy?

Wcześniej utrzymywaliśmy i remontowaliśmy domek na Jazdowie z zysków kawiarni na Andersa. Obecnie już jej nie mamy.

Partnerem projektu Otwarty Ogród jest KUKBUK, który wsparł nas na wszelkich polach. Pielęgnujemy warzywa – staramy się wspólnie podlewać rośliny codziennie popołudniu. Powstał też kompost do przetwarzania odpadków w ziemię. W najbliższym czasie chcemy odnowić szklarnię i zbudować tipi z fasoli. A do tego relaks, joga i spotkania z ciekawymi ludźmi. Zapraszamy!

Do realizacji projektu Grunt to zabawa wykorzystaliśmy środki podchodzące z wypłaconej kaucji po lokalu na Andersa oraz wyposażenie kawiarni, którego nie udało się sprzedać.

Czy możemy pomóc?

Tak! Każdego gościa prosimy o wsparcie na stronie panstwomiasto.pl/wesprzyj. Zależy nam na mikrowpłatach po 5, 10, 15 zł – tak, aby Państwomiasto było miejscem dostępnym publicznie i nietworzącym bariery w postaci odpłatności wydarzeń.